Водотоннажне судно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема сил ваги і сил підтримання, що діють на частково занурене тіло (судно)

Водотонна́жне судно — термін у теорії корабля, що означає судно (корабель), для якого вся, або більша частина сили підтримання створюється за рахунок виштовхувальної сили води (Архімедових сил).

Використовується на противагу до неводотоннажного судна, чи судна з динамічним принципом підтримання, для якого основна частина сил підтримання — це динамічні сили, що виникають на ходу.

Строго кажучи, тільки нерухоме судно плаває повністю за рахунок Архімедових сил. Будь-яке судно при русі створює динамічні сили підтримки. Але у водотоннажних суден їх частка мала, а часто нехтовно мала. Число Фруда для них завжди менше 1, у типовому випадку 0,2…0,3.

Більшість суден у світі є водотоннажними, оскільки вони у декілька разів економічніші. Приклади суден з динамічними принципами підтримки: глісери, судна на підводних крилах, судна на повітряній подушці, екраноплани.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Особливості проектування морських транспортних суден: Навчальний посібник / О. В. Бондаренко, О. І. Кротов, Л. О. Матвєєв, С. О. Прокудін. — Миколаїв: УДМТУ, 2003. — Ч. 1. — 72 с.