Вікіпедія:Критерії значущості/Книги
Ця сторінка належить до настанов української Вікіпедії. Її зміст узгоджено дописувачами й ухвалено як стандарт, якого рекомендується дотримуватись усім користувачам.
Увага: стандарт припускає винятки. При застосуванні настанови послуговуйтеся здоровим глуздом. Перш ніж редагувати цю сторінку, будь ласка, переконайтесь, що ваші зміни відображають консенсус. Якщо ви не певні щодо ваших дій, обговоріть їх заздалегідь на сторінці обговорення. |
Тематичні критерії значущості | |
Як і всяка інша енциклопедія, Вікіпедія може містити статті про книги. Незважаючи на те, що Вікіпедія — не паперова енциклопедія і список книг, гідних згадування в ній, набагато ширший, вона не повинна містити статті про всі книги на Землі.
Ці рекомендації мають відношення до значущості книг. Про значущість їхніх авторів див. настанову Вікіпедія:Критерії значущості осіб; про значущість видавництв див. настанову Вікіпедія:Критерії значущості/Організації.
Загальні критерії значущості книг
[ред. код]Перед тим, як написати у Вікіпедії окрему статтю про книгу, перевірте, чи задовольняє вона одному з критеріїв, що перераховані нижче. Якщо книга не задовольняє жодному з цих критеріїв, рекомендується утриматися від створення окремої статті про неї і спробувати провести обговорення про включення інформації про книгу у вже існуючу статтю про її автора, видавництво і т. ін. Якщо книга не заслуговує навіть згадування в подібних статтях, окрему статтю про неї створювати не слід.
Якщо книга не відповідає жодному з перерахованих нижче критеріїв, вона вважається незначущою і не заслуговує окремої статті у Вікіпедії. Якщо книга задовольняє хоча б одному з перерахованих нижче критеріїв, вона може вважатися значущою.
- Існують незалежні публікації про книгу та її авторів.
- Цей критерій включає такі публікації, як книги, телевізійні передачі й документальні фільми про її створення, статті у великих міжнародних базах даних, енциклопедіях, критичні статті в паперовій періодиці.
- Цей критерій не включає наступне:
- передрук прес-релізів і реклами книг (саморозкручування не вітається у Вікіпедії, опублікована стаття про книгу повинна бути зроблена незалежною й незацікавленою стороною);
- звичайні огляди, такі як списки нових книжок, бібліотечні списки, короткі огляди і короткий переказ сюжету без критичних коментарів.
- Історичний критерій значущості:
- публікації принаймні двох різних статей про книгу щонайменше через п'ять років після її виходу;
- видання вважається значущим по опитуваннях критиків, професіоналів у сфері видавничої справи, якщо це опитування було проведено щонайменше через п'ять років після виходу книги;
- книга являє собою істотний внесок у мистецтво.
- Книга є знаковою для країни, регіону або для окремої галузі знань.
- Книга є піонерською в питаннях стану і розвитку української культури, науки, мови, вітчизняної економіки, банківської справи тощо.
- Видання, що має енциклопедичний характер та здійснене у провідних наукових видавництвах.
- Книга відзначена преміями, грамотами престижних виставок, форумів тощо в Україні чи за кордоном.
- За книгою було знято кіно- або телевізійні фільми, поставлені вистави у престижних театрах.
- Книга є предметом вивчення у багатьох школах або університетах у будь-якій країні.
- Автор книги є настільки історично значущий, що кожна з його письмових робіт може вважатися значною, навіть при відсутності вторинних джерел. (Наприклад, письменник, твори якого входять у шкільну програму.)
Крім того, сучасна книга повинна мати ISBN, а для наукових видань — рецензентів, які є фахівцями у своїй галузі.
Див. також
[ред. код]- Вікіпедія:Критерії значущості — загальні рекомендації зі значущості.