ГОСТ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

ГОСТ (рос. Государственный стандарт, Державний стандарт, ДЕСТ) — одна з основних категорій стандартів в СРСР, сьогодні міждержавного стандарту в СНД. Приймається Міждержавною радою зі стандартизації, метрології і сертифікації (МГС).

У радянські часи всі ГОСТи були обов'язковими для застосування в тих областях, які визначалися преамбулою самого стандарту.

Багато з українських національних стандартів ДСТУ, що існують нині, на сировину, продукцію, а також на методи виробництва виникли ще в радянські часи. Нові ГОСТи, головним чином загального характеру, з одного боку, ставлять галузь в жорсткі рамки — з якої сировини і за якою технологією проводити ті або інші продукти, з другого боку, дозволяють виробникам зберігати свою індивідуальність.

На перехідний період (до ухвалення відповідних технічних регламентів) закон передбачає обов'язкове виконання вимог стандартів у частині, що стосується цілей захисту життя або здоров'я громадян, майна фізичних або юридичних осіб, державного або муніципального майна; охорони довкілля, життя або здоров'я тварин і рослин; запобігання діям, що вводять в оману споживача.

В Україні на виконання Державної програми стандартизації на 2006–2010 роки розроблено Програму перегляду чинних в Україні міждержавних стандартів (ГОСТ), розроблених до 1992 року, та приведення їх у відповідність до Угоди про технічні бар'єри у торгівлі Світової організації торгівлі.

Основними напрямками виконання програми є:

  • перевірка міждержавних стандартів на відповідність законодавству, інтересам держави, потребам споживачів, рівню розвитку науки і техніки, вимогам міжнародних та регіональних стандартів, положенням Угоди про технічні бар'єри у торгівлі;
  • перегляд міждержавних стандартів з внесенням змін до них, заміну їх на відповідні міжнародні або національні стандарти;
  • скасування міждержавних стандартів, які втратили актуальність, не використовуються і не відповідають вимогам чинного законодавства.

Переліки міждержавних стандартів (ГОСТ), розроблених до 1992 року, чинність яких в Україні пропонується припинити, розміщуються на веб-порталі ДП «УкрНДНЦ» та публікуються в щомісячному інформаційному покажчику «Стандарти».

Посилання[ред.ред. код]