Газ щільних колекторів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Газ ущільнених пісковиків)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Газ щільних колекторів (газ щільних порід[1], газ ущільнених пісковиків[2], газ центрально-басейнового типу[1][2][3]) (англ. Tight gas) — природний газ, що знаходиться у надзвичайно низькопроникних (щільних) колекторах (зазвичай — у вапняках або пісковиках[2]), проникність яких менше 0.1 мД. Для його видобування використовують свердловини з горизонтальними, похило-скерованими або багатовибійними стовбурами, а також гідравлічний розрив порід.

Газ у щільних пластах — це природний газ, що видобувається з порід-колекторів з такою низькою проникністю, що для видобутку свердловини з економічною продуктивністю необхідний масштабний гідравлічний розрив. Цей природний газ утримується в породах з дуже низькою проникністю, іншими словами, вони запечатані в дуже непроникних і твердих породах, що робить їх утворення «герметичним». Ці водонепроникні резервуари, які виробляють сухий природний газ, також називають «щільними пісковиками».[4] Поклади газу в щільних кольорах зазвичай визначаються як такі, що мають проникність матриці менше 0,1 мілідарсі (мД) і пористість матриці менше десяти відсотків.[5][6] Незважаючи на те, що сланці мають низьку проникність і низьку ефективну пористість, сланцевий газ зазвичай розглядається окремо від газу в щільних пластах, який міститься найчастіше в пісковику, але іноді у вапняку. Газ у щільних герметиках вважається нетрадиційним джерелом природного газу. Але вони набагато старші за звичайний газ. Газ у щільних пластах утворився 248 мільйонів років тому в палеозойських формаціях. Цементація та перекристалізація змінили звичайний запас газу, що зменшило проникність гірської породи, і природний газ був захоплений у цих гірських утвореннях. Горизонтальне та спрямоване буріння використовується для видобутку газових покладів у щільних пластах, коли вони простягаються вздовж пласта, що, у свою чергу, дозволяє більше природного газу надходити в свердловину, яку викопали. Для доступу до газу можна пробурити численні свердловини. Гідравлічний розрив пласта є одним із основних методів доступу до газу, який вимагає розбиття гірських порід у пласті шляхом закачування фрекінгових рідин у свердловини. Це збільшує проникність і дозволяє газу легко текти, звільняючи його з пастки. Після цього деквідація використовується для допомоги в екстракції.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Нафтогаз запустив у роботу перше родовище газу щільних порід - УкрГазВидобування. ugv.com.ua. Процитовано 15 листопада 2022.
  2. а б в Газ пісковиків | Нетрадиціний газ в Україні (укр.). Процитовано 15 листопада 2022.
  3. Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 16 листопада 2022.
  4. Tight Gas – an overview | ScienceDirect Topics. www.sciencedirect.com. Процитовано 25 квітня 2021.
  5. Ben E. Law and Charles W. Spencer, 1993, "Gas in tight reservoirs-an emerging major source of energy, " in David G. Howell (ed.), The Future of Energy Gasses, US Geological Survey, Professional Paper 1570, pp. 233—252.
  6. Ali Sharif, Tight gas resources in Western Australia, Western Australia Department of Mines and Petroleum, Sept. 2007.