Геокодування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Геокодува́ння (англ. Geocoding) — це процес зміни географічного ідентифікатора геопросторових об’єктів.

Як правило, під геокодуванням розуміють процес перетворення опису місцеположення географічних об’єктів, заданого, як правило, поштовою адресою, унікальною назвою географічного об’єкта або назвою місцевості у місцеположення на поверхні Землі. Цей процес називають пряме геокодування[1].

Зворотне геокодування, навпаки, використовує географічні координати, щоб отримати опис місця розташування геопросторового об’єкта (наприклад, його назву, поштову адресу будівлі, назву поселення тощо).

Геокодування використовується для вирішення широкого спектру задач: від простого аналізу геопросторових даних шляхом нанесення їх на карту до управління у сфері бізнесу, підтримки прийняття рішень, виявлення потенційних проблем.

Пряме та та зворотне геокодування — типові функції географічних інформаційних систем (див. ГІС) чи веб-сервісів. Однак їх використання потребує спеціальних баз геопросторових даних – адресних локаторів або встановлення спеціальних модулів, які можуть взаємодіяти з відповідними картографічними сервісами.

Геолокатор чи локатор адрес – база даних із наявними адресними атрибутами і їх геопросторовими відповідниками. Локатор адрес також містить набір правил розподілу адреси на її складові (елементи) і методи зіставлення адрес, які визначають правила здійснення стандартизації і зіставлення адрес.

Під час введення шуканої адреси система геокодування перетворює зазначену адресу в характеристики, такі як номер будинку, назва вулиці, тип вулиці на основі правил розбору, встановлених в локаторі адрес. Система геокодування може створювати безліч інтерпретацій однієї і тієї ж адреси, оскільки деякі значення останньої можуть оцінюватися як один, або як кілька елементів. Наприклад, слово парк може бути і назвою вулиці, і географічним просторовим об’єктом. У локаторі адрес буде здійснюватися пошук всіх комбінацій елементів адреси. Після визначення можливих кандидатів кожна окрема змінна в кандидатах порівнюється з відповідними адресними елементами. Формується показник оцінки, який визначає якість зіставлення адреси. На підставі цієї оцінки локатор адрес видає координати тої адреси, яка найбільше відповідає пошуковому запиту.

Сервіси геокодування зазвичай розроблюють для пошукових систем і картографічних сервісів. Умови використання сервісів розробників у всіх різні. Наприклад, Google дозволяє безкоштовно робити до 2500 запитів за 1 день.

Сервіс геокодування характеризується швидкістю (кількість запитів за секунду); чутливістю до орфографічних і граматичних помилок (наприклад, «Осакоркі»), помилок в пунктуації (наприклад: «місто Київ вулиця Хрещатик»), помилок у визначенні типу елемента («вулиця» замість «проспект»), послідовністю написання складових частин адреси (Київ, вул. Хрещатик і вул. Хрещатик, Київ) та ін[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Что такое геокодирование?—ArcGIS Pro | ArcGIS Desktop. pro.arcgis.com. Процитовано 2019-03-25. 
  2. Геокодирование. ua.m2bomber.com (ru). Процитовано 2019-03-25. 

Посилання[ред. | ред. код]