Гу Хун-чжун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гу Хун-чжун
Guhanzhong.gif
«Нічний бенкет у Хань Сіцзая»
Ім'я при народженні 顧閎中
Народився 910(0910)
Помер 986(0986)
Лоян
Громадянство
(підданство)
КНР
Національність китаєць
Діяльність художник
Посада Придворний художник
Конфесія конфуціанство

Гу Хун-чжун (*910 — †986) — провідний живописець часів династії Південна Тан епохи П'яти династій, майстер жанру жень-у (人物 — «живопис й зображення фігур»).

Життєпис[ред. | ред. код]

Про життя та діяльність Гу Хун-чжун вкрай замало відомостей. Відомо тільки, що він працював у 943–961 роках при дворі царства Південне Тан епохи П'яти династій і користувався особливою прихильністю володаря цього царства — Лі Юя (937–978).

Творчість[ред. | ред. код]

Є відомості лише про єдиний твір Гу Хунчжуна — «Нічний бенкет у Хань Сіцзая», що має майже детективну історію створення. Розповідають, що володар Лі Юй, до якого дійшли чутки про надзвичайно розгульний й розпусний способі життя сановника Хань Сійзая, що влаштовував у своєму будинку нічні бенкети-оргії, наказав Гу Хунчжуну таємно пробратися туди і замалювати побачене.

Цей горизонтальний сувій, змонтований з п'яти окремих фрагментів, що зображують Хань Сіцзая в різних ситуаціях, в композиційному відношенні є ремінісценцію побудови древніх стінописів і творів станкового живопису, створених на початковому етапі її формування.

Незважаючи на навмисну композиційну замкнутість кожного фрагмента, усі п'ять сцен утворюють єдине оповідання, пронизане розкутістю сприйняття, м'яким гумором і почуттям захопленості художника витівками цієї веселої, безтурботної компанії. Точність і жвавість у зображенні персонажів вдало узгоджуються з вмілим компонуванням групових сцен, цікавих безліччю тонко помічених та забавних подробиць, що спокушають уяву глядача ілюзією «випадкового підглядання».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kurz, Johannes L. (2011). «Han Xizai (902–970): An Eccentric Life in Exciting Times», in Peter Lorge (ed.), The Five Dynasties and Ten Kingdoms. Hong Kong: Chinese University Press.