Дощоприймач

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Відремонтована дощоприймальна камера, передбачала встановлення двох викрадених решіток від дощоприймачів типу ДБ
Забитий дощоприймальний колодязь, з кришкою дощоприймача типу ДБ
Дощоприймачі наж поверхневим лінійним жолобом.

Дощоприйма́ч (англ. rainwater drain cover) — загальна назва решіток, перфорованих кришок дощоприймальних колодязів, поверхневих тротуарних жолобів, які використовуються для прийому стічних вод та атмосферних опадів. Також, таким терміном можуть означатись поверхневі пластикові камери для з’єднання поверхневих троруарних жолобів, які можуть бути оснащені функцією пісковловлювача.[1] Дощоприймачі можуть встановлюватись поодиноко, безпосередньо як на дощоприймальний колодязь чи дощоприймальну камеру для точкового дренажу, або лінійно, виконуючи функцію покриття дощоприймального жолоба. Дощоприймачі є частиною дощової каналізації, яка виконує поверхневе водовідведення.

Термінологія[ред.ред. код]

Будівельні нормативи визначають дощоприймач як верхню частину перекриття дощоприймального колодязя, що складається з корпуса і решітки, або вертикальний отвір у бордюрному камені, або поверхневий решітчатий водовідвідний лоток[2], підключений до верхньої частини дощоприймального колодязя.[3] Нормативно визначено, що пісковловлювач в системах поверхневого водовідведення - це збірна конструкція для підключення лотків до каналізаційної системи з встановленою в середині корзиною для збору піску та сміття[4].

Стандартизація[ред.ред. код]

 • Люки оглядових колодязів і дощоприймачі зливостічних колодязів, передбачаються стандартами ДСТУ Б В.2.5-26:2005 (ГОСТ 3634-99)
 • Лотки для поверхневого дренажу, передбачаються нормами ДСТУ ЕN 1433
 • Дощоприймачі чавунні для колодязів, технічні умови ГОСТ 26008-83 (застарілий)
 • Деякі норми, такі як допустиме навантаження передбачені імпортованими показниками з європейського стандарту EN 124-1994 «Люки стічних і оглядових колодязів для автомобільних і пішохідних районів. Вимоги до конструкції, випробування, маркування, контроль якості»

Стандарт ДСТУ Б В.2.5-26:2005 (ГОСТ 3634-99) Розроблений на основі європейського стандарту EN 124-1994 «Люки стічних і оглядових колодязів для автомобільних і пішохідних районів. Вимоги до конструкції, випробування, маркування, контроль якості» і відповідає йому в частині технічних вимог, в тому числі навантажень, застосовуваних матеріалів, методів випробувань і маркування.[5]

Маркування[ред.ред. код]

При маркуванні виробів використовують літеру «Д» — Дощоприймач, далі йде літера яка може означати форму, тип монтажу чи розмір, в залежності від стандарту. За європейськими стандартами використовують в маркуванні літеру (A,B,C,D), та в дужках вказують максимальне навантаження в кН.

Приклади[ред.ред. код]

 • Нині не діючі стандарти[6], які були використані при будуванні, та часто доступні для покупки
  ДМ — Дощоприймач малий прямокутний, площею 0,097м2 масою 80кг, встановлюється в понижених частинах лотків на проїздної частини вулиць з нахилом < 0,005, в парках
  ДБ — Дощоприймач великий, (від рос. дождеприемник большой) площею 0,187м2 масою 115кг, встановлюється в лотках проїздної частини вулиць, нахилом > 0,005° в місцях з затяжним схилом
  ДК — Дощоприймач круглий, для використання над дощоприймальними колекторами, по формі нагадує перфоровану кришку люка
 • Діючі стандарти[5]
  Д — Дощоприймач малий, європейський стандарт А15
  ДБ1, ДБ2 — Дощоприймач великий, (від рос. дождеприемник большой), європейський стандарт B125
  ДМ1, ДМ2 — Дощоприймач магістральний, європейський стандарт С250
  ДС2, ДС2 — Дощоприймач надважкий, (від рос. дождеприемник сверхтяжелый) (використовується в зонах високих навантажень такі як аеродроми, доки), європейський стандарт D400

Маркування з зазначенням типу дощоприймача можуть використовуватись також потім в планах розміщення елементів інженерних споруд[5].

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Визначення терміну «дощоприймач». 
 2. «Стандартпарк» — системи водовідведення для промислового будівництва. Системи поверхневого водовідводу. publications.ntu.edu.ua. 
 3. ДСТУ Б В.2.5-26 (ГОСТ 3634). teploservis.at.ua. Державні будівельні норми україни. 
 4. Наказ Міністерства з питань ЖКХ України від 22 березня 2010 року N 76 "Про затвердження форми звітності N 1-ізт (річна) "Звіт про інженерний захист територій населених пунктів" та Інструкції щодо її заповнення"
 5. а б в ДСТУ Б В.2.5-26:2005 (ГОСТ 3634-99)
 6. ГОСТ 26008-83