Ердельтер'єр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Airedale Terrier.jpg

Ердельтер'єр — порода службових собак, виведена в Англії, одна з найдавніших порід собак. Ердельтер'єра називають королем тер'єрів та найбільший з тер'єрів.

Походження[ред.ред. код]

Ердельтер'єр — порода собак, яка була колись вельми популярна в Росії і Європі, а колонізатори з задоволенням відвозили її представників у Африку й Азію. Тепер же спостерігається деяке скорочення в прояві інтересу до цієї славної і відмінно зарекомендувала себе породі чотириногих друзів сім'ї, що відбувається даремно. Історія породи досить недалека: ердельтер'єри з'явилися в позаминулому сторіччі, коли англійці, любителі полювання на водоймах, вирішили, що їм потрібна спеціалізована собака в допомогу для виловлювання водяних щурів. І відома всім місцевість навколо англійської річки Ейр подарувала свою назву новій породі, яку отримали, зводячи в кілька етапів породи мисливських, бійцівських і службових псів. Перша виставка в долині річки Ейр, на якій були представлені «берегові собаки», відбулася в 1864 році. Але лише в 1886 році англійський Кеннел-клуб затвердив назву породи ердельтер'єр (тер'єр з долини річки Ейр) і перші 24 собаки цієї породи були внесені до племінних книг. Родоначальниками породи стали гончаки по видра та тер'єри Старій Англії (це визначило інтерес до полювання на вільного звіра), а потім селекціонери додавали гени польових гончих і гладко шерстних коллі, які заклали зовнішні параметри будови корпусу. Завершили формування породи, домісивши крові бультер'єрів, визначивши тим самим бійцівський незламний характер Ерделі. З тих часів порода набула більш досконалий і закінчений зовнішній образ і майже не позбулася своїх найкращих якостей.

Характеристика породи[ред.ред. код]

Це воістину універсальна порода. Мисливці вважають, що ердель сполучає в собі достоїнства спанієля, ретривера і пойнтера. Він поводиться однаково упевнено на суші і у воді, в горах і на болоті, легко переносить холод (до мінус 35 градусів) і спеку. Ердельтер'єр включений в число службових собак, але його використовують на полюванні і як декоративний собаку. Він володіє хорошим характером завжди веселий, енергійний, темпераментний, тямущий, добре дресирується, любить працювати, інтелігентний — всі ці якості сприяють його широкій популярності серед собаківників. Кмітливий та терплячий, йому життєво необхідна увага та привід для роздумів. Ердельтер'єри, не дивлячись на темперамент, ладнають з дітьми, до яких бувають цілком терплячі, але при цьому можуть виявитися ревнивими до чужого пса, особливо через хазяйські ласки.

Опис[ред.ред. код]

Вага: близько 20 кг Висота: 58-61 см Вік: 14-16 років Забарвлення: коричнево-рудий із чорним зашийком і верхньою стороною хвоста.

Догляд[ред.ред. код]

Життєво необхідні тривалі прогулянки та фізичні вправи. Якщо ваш улюбленець засумує, то стане шукати собі «пригод». Достатньо щотижневого розчісування. 2-3 рази на рік ердельтер'єрам необхідний триммінг. Протягом року вони не линяють, але після закінчення зими необхідно ретельно вичісувати підшерсток.

Література[ред.ред. код]

  • Александрова Є. І., Конькова Є. В. (переклад Якубенко І. В.) Собаки. Шкільний путівник. — Харків: Пізнаймо світ, 2006. ISBN 966-8964-08-X
  • Д. Найманова, З. Гумпал Атлас пород собак. — Прага: Изд-во сельскохозяйственной литературы, 1983, 320 с. (рос.)