Ердель-тер'єр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Airedale Terrier.jpg

Ердель-тер'єр[1] ( анг., нім., фр., ісп. Airedale Terrier - єдина уніфікована назва для багатьох мов світу) —англійська порода собаки групи тер'єрів, одна з найдавніших порід собак. Ердель-тер'єра , або скорочено ерделя, називають королем тер'єртер'єрівів, він найбільший з групи тер'єрів.

Походження[ред. | ред. код]

Ердель-тер'єр — порода собак, яка була колись вельми популярна в Росії і Європі, а колонізатори з задоволенням відвозили її представників у Африку й Азію. Тепер же спостерігається деяке скорочення в прояві інтересу до цієї славної і відмінно зарекомендуваній себе породі чотириногих друзів сім'ї, що відбувається даремно. Історія породи досить недалека: ердель-тер'єри з'явилися в позаминулому сторіччі, коли англійці, любителі полювання на водоймах, вирішили, що їм потрібна спеціалізована собака в допомогу для виловлювання водяних щурів. І відома всім місцевість навколо англійської річки Ейр подарувала свою назву новій породі, яку отримали, зводячи в кілька етапів породи мисливських, бійцівських і службових псів. Перша виставка в долині річки Ейр, на якій були представлені «берегові собаки», відбулася в 1864 році. Але лише в 1886 році англійський Кінологічний Клуб затвердив назву породи ердель-тер'єр (тер'єр з долини річки Ейр) і перші 24 собаки цієї породи були внесені до племінних книг. Родоначальниками породи стали гончаки за видрами та тер'єри Старої Англії (це визначило інтерес до полювання на вільного звіра), а потім селекціонери додавали гени польових гончих і короткошерстих колі, які заклали зовнішні параметри будови корпусу. Завершили формування породи, додавши крові бул тер'єрів, визначивши тим самим бійцівський незламний характер ерделя. З тих часів порода набула більш досконалий і закінчений зовнішній образ і майже не позбулася своїх найкращих якостей.

Характеристика породи[ред. | ред. код]

Це воістину універсальна порода. Мисливці вважають, що ердель сполучає в собі достоїнства спаніеля, ретривера і пойнтера. Він поводиться однаково упевнено на суші і у воді, в горах і на болоті, легко переносить холод (до мінус 35 градусів) і спеку. Ердель-тер'єр включений в число службових собак, але його використовують на полюванні і як декоративного собаку. Він володіє хорошим характером завжди веселий, енергійний, темпераментний, тямущий, добре піддається дресируванню, любить працювати, інтелігентний — всі ці якості сприяють його широкій популярності серед собаківників. Кмітливий та терплячий, йому життєво необхідна увага та привід для роздумів. Ердел-тер'єри, не дивлячись на темперамент, ладнають з дітьми, до яких бувають цілком терплячі, але при цьому можуть виявитися ревнивими до чужого пса, особливо через хазяйські ласки.

Опис[ред. | ред. код]

Вага: близько 20 кг Висота: 58-61 см Забарвлення: коричнево-руде із чорним зашийком і верхньою стороною хвоста.

Догляд[ред. | ред. код]

Життєво необхідні тривалі прогулянки та фізичні вправи. Якщо ваш улюбленець засумує, то стане шукати собі «пригод». Достатньо щотижневого розчісування. 2-3 рази на рік ердель-тер'єрам необхідний грумінг. Протягом року вони не линяють, але після закінчення зими необхідно ретельно вичісувати підшерстя.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ердель-тер'єр: офіційний стандарт породи. Міжнародна Кінологічна Федерація (ENG). 

Література[ред. | ред. код]

  • Александрова Є. І., Конькова Є. В. (переклад Якубенко І. В.) Собаки. Шкільний путівник. — Харків: Пізнаймо світ, 2006. ISBN 966-8964-08-X

Посилання[ред. | ред. код]