Користувач:Axlesaery/Палий, Яков

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Яків Палій (англ.   Jakiw Palij; 16 серпня 1923 року, П'ядики, Польща (нині Україна) — 9.01.2019) — військовий злочинець[1] часів Другої світової війни, причетний до смерті кількох тисяч євреїв[2] . Останній відомий нацист Третього рейху, що жив в США[3][4] . 21 серпня 2018 року по рішенню суду США і пріоритетним рішенням президента Д. Трампа, Палій був депортований до Німеччини, хоча він ніколи і не був громадянином цієї країни. Помер 9 січня 2019 року в Німеччині[5]

Біографія

[ред. | ред. код]

Яків Палій народився в українській родині приблизно 16 серпня 1923 року в польському селі П'ядики, яке в 1939 році було приєднано до УРСР, а тепер є частиною України.

Друга світова війна

[ред. | ред. код]

Під час Другої світової війни Палій працював в нацистському концтаборі в окупованій Польщі і був причетний до смерті тисяч євреїв[6] . Палія завербували в Польщі в 1943 році, і кілька місяців він пропрацював наглядачем у концтаборі «Травники»[6] . У цьому таборі вчили фахівців для остаточного вирішення єврейського питання, і тут був влаштований конвеєр смерті[6] . У 1944 році нацист служив в зондеркоманді, яка знищувала мирне населення Польщі[7] . За хорошу роботу був підвищений по службі і до самого кінця війни проходив службу в охоронному батальйоні СС[7] .

Життя в США

[ред. | ред. код]

У 1949 році Палій приїхав в США, збрехавши американської влади, що нібито він пас свиней на фермі батька на Україні[2] . У 1957 році отримав американське громадянство[8][9] .

Арест та депортування

[ред. | ред. код]

У 2003 році Яків Палій після анонімки був заарештований за підозрою у співпраці з СС в 1943 році, а під час обшуку вдома у нього знайшли фашистські шеврони, які, за його словами, він «залишив на пам'ять»[10] . У 2003 році американський суд (який тривав два роки[11]) визнав причетність карателя до вбивств[2] . Одночасно злочинець був позбавлений американського паспорта[12] , і суд вирішив депортувати його на Україну, але в 2003 році його там ніхто не захотів прийняти, і він продовжив жити в Нью-Йорку[2] . Після відмови української влади в справу внесли поправки, які дозволили депортацію в будь-яку країну, яка погодиться його прийняти, але таких не знайшлося[13] . Палій відмовився коментувати рішення суду[14] . Президент Світового конгресу українців Аскольд Лозинський не погодився з рішенням федерального імміграційного суду США і назвав рішення про депортацію несправедливим[15] .

Смерть

[ред. | ред. код]

Помер 9.01.2019 у Немеччiнi.

  1. Jewish high school students protest outside Queens home of former Nazi concentration camp guard (англ.)
  2. а б в г
  3. а б в
  4. а б
  5. FEDERAL JUDGE STRIPS NEW YORK CITY MAN OF CITIZENSHIP FOR ROLE IN WARTIME NAZI PERSECUTION OF JEWS

Посилання

[ред. | ред. код]
Зовнішні зображення
Дом в котором в США жил Палий[1]

[[Категорія:Нацистські злочинці]] [[Категорія:Злочинці голокосту]] [[Категорія:Українські колаборанти з нацистською Німеччиною]] [[Категорія:Вікіпедія:Статті з іншим значенням на Вікіданих]] [[Категорія:Померли 2019]] [[Категорія:Померли 9 січня]] [[Категорія:Народились 1923]] [[Категорія:Народились 16 серпня]] [[Категорія:Сторінки із неперевіреними перекладами]]

  1. U.S. seeks to expel Nazi Jakiw Palij from his Queens home