Країна На

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
奴国
Країна На
1 століття – 3 століття
Розташування На
Печатка вана японської країни На.
Столиця невідомо
Мови Давньояпонська (?)
Релігії Шаманізм (?)
Форма правління Монархія
Історія
 - Засновано 1 століття
 - Васал Китаю 57
 - Ліквідовано 3 століття

Країна На (яп. 奴国, なこく / なのくに, накоку / нанокуні[1]) — одна з країн людей ва, давніх мешканців Японського архіпелагу, про яку згудують китайські історичні хроніки. Китайська назва — країна Ну або Нуго.

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Країна На згадується у «Книзі Пізньої Хань» та «Переказі про людей ва Записів Вей». Китайські хроніки визначають її як суспільно-політичну організацію народу ва, стародавніх японців.

«Книга Пізньої Хань» описує прибуття послів країни На з даниною до Китаю в 57 році. Повідомляється, що посли називали себе «великими мужами» дафу. У відповідь на данину китайський імператор Гуан У дарував правителю країни На титул вана і золоту печатку. У зв'язку з цим ця країна ставала членом китаєцентричної системи міжнародних відносин і, водночас, визнавала свою залежність від Китаю.

«Переказ про людей ва Записів Вей» згадує про країну На 3 століття. Вона перебуває в залежності від могутнього сусіда, японської держави Яматай, якою керує ван-жінка Хіміко. На цю залежність вказує відсутність згадки про власного вана країни На та повідомлення про місцевих чиновників.

« Пройшовши на південний схід сто лі, дістаються країни Ну. Її чиновник зветься сімагу[2], а його помічник — біну-улі[3]. Тут є двадцять тисяч з лишком дворів.[4] »
« ...На північ від країни вана-жінки Яматай кількість дворів і відстань можна описати скорочено, [але] решта сусідніх країн дуже далеко, так що неможливо отримати деталі про них...

...далі країна Уну, далі — країна Ну. На цьому вичерпуються кордони країни вана-жінки.[4]

»

На основі «Переказу про людей ва Записів Вей» країну На традиційно розташовують на півночі японського острова Кюсю. Знахідка в 1784 році золотої печатки, що була подарована китайцями в 1 столітті, допомогла локалізувати країну на території сучасного міста Фукуока однойменної префектури. Історики вважють, що На могла знаходитись в районі сучасної затоки На або кварталу Нанокава міста Фукуока.

Після 3 століття відомості про країну На в китайських джерелах пропадають. Проте у японських хроніках 8 століття, що описують часи молодої японської держави Ямато 34 століть, згадується така адміністративна одиниця як округа На [5], що розташовувалась на території сучасної Фукуоки. Це повідомлення може свідчити про інкорпорування колишньої країни На до складу Ямато у 3 столітті[6].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Дослівне значення: «країна рабів». Невідомо чи вкладали китайці зневажливий зміст в назву країни, чи просто передали японський звук «на» близьким за звучанням китайським ієрогліфом.
  2. Японською — сімако, тобто "син острова". Значення невідоме.
  3. Японською — Фумі-коку. Можливо відповідає японському містечку Умі префектури Фукуока.
  4. а б Переказ про людей ва Записів Вей.
  5. Японською: 儺県, なのあがた, На но аґата.
  6. 『新編 日本史辞典』, — P.748.

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • 『新編 日本史辞典』 (Нове видання. Словник історії Японії) 京大日本史辞典編纂会、東京創元社、1994. — P.748.
  • Рубель В. А. Японська цивілізація: традиційне суспільство і державність. — Київ: «Аквілон-Прес», 1997.

Посилання[ред. | ред. код]