Кривошипно-шатунний механізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кривошипно-шатунний механізм, ко́рбово-гонко́вий механізм[1] (пор. пол. mechanizm korbowy) — механізм, в якому взаємодіють між собою три елементи: кривошип, шатун і повзун (найчастіше ним є поршень). Корба виконує обертовий рух, повзун — рух вертикально-поступальний. Кривошипно-шатунний механізм служить для перетворення зворотньо-поступальних рухів повзуна (поршня) в обертовий рух колінчастого валу, і навпаки.

Застосовування

[ред. | ред. код]
Кривошипно-шатунний механізм у дії

Кривошипно-шатунний механізм використовується в двигунах внутрішнього згоряння, поршневих компресорах, поршневих насосах, ковальсько-пресових машинах, лісопильних машинах і т. д.

У двигунах автомобілів використовується різне компоновування кривошипно-шатунних механізмів: однорядні кривошипно-шатунні механізми з вертикальним переміщенням поршнів і з переміщенням поршнів під кутом застосовуються в рядних двигунах; дворядні механізми з переміщенням поршнів під кутом застосовуються у V-подібних двигунах; одно- і дворядні кривошипно-шатунні механізми з горизонтальним переміщенням поршнів знаходять застосування в тих випадках, коли обмежені габаритні розміри двигуна по висоті.

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Павлище В. Основи конструювання та розрахунок деталей машин: Підручник. Львів: Афіша, 2003. — 560 с.
  • Корець М. С. Основи машинознавства: навч. посібник / М. С. Корець, А. М. Тарара, І. Г. Трегуб. — К., 2001. — 144   с.
  • Попов С. В., Бучинський М. Я., Гнітько С. М., Чернявський А. М. Теорія механізмів технологічних машин: підручник для студентів механічних спеціальностей закладів вищої освіти. Харків: НТМТ, 2019. 268 с.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. ДСТУ 3321:2003 Система конструкторської документації. Терміни та визначення основних понять