Кристаліт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кристалі́т, або зерно — неогранований монокристал, який під час кристалізації полікристала виростає з окремого зародка і росте до зіткнення з іншими сусідніми кристалітами. Ріст кристлітів відбувається внаслідок приєднання до їхньої поверхні окремих атомів з оточуючого розплаву.

У разі дендритної кристалізації утворюються кристаліти, які називають дендритами.

Загальний опис

[ред. | ред. код]

Величезна кількість кристалітів нерегулярної форми становлять структуру полікристалів. Їхні розміри у різних полікристалах можуть змінюватися переважно від часток мікрометрів до кількох міліметрів.

Схема структури полікристалу, який складається з окремих зерен з різною кристалографічною орієнтацією
Мікроструктура титанового сплаву ВТ22 після гартування від 900°С з охолодженням у воді: зерна метастабільної β′-фази

Кристаліти чи зерна відрізняються між собою орієнтацією кристалічної ґратки: однотипні площини в сусідніх зернах розорієнтовані на кути від кількох градусів до десятків градусів. Тому на граничних ділянках між сусідніми зернами атоми перебувають у нерівноважних позиціях, утворюючи поверхневі дефекти кристалічної ґратки, які називають великокутовими границями зерен. Границі зерен ефективно блокують рух дислокацій, забезпечуючи тим зміцнення полікристалів. Що дрібніше зерно, то більша сумарна поверхня границь, а отже, інтенсивніше зміцнення. Огрублення зерен спричинює окрихчення полікристалів. Таким чином, зміною розмірів зерен можна ефективно забезпечувати потрібний рівень структурночутливих механічних чи фізичних властивостей.

У межах зерен можуть існувати субзерна, кристалографічна орієнтація в яких відрізняється на величину від часток градуса до кількох градусів. Тому границі між ними називають малокутовими границями.

Полімерний кристаліт

[ред. | ред. код]

Невеликий кристалічний домен у твердому полімерному тілі. Може мати нечіткі границі, а частина макромолекул може простягатись поза ним. Термін не є цілком ідентичним до того, який вживається в класичній кристалографії.

Література

[ред. | ред. код]
  • В.Попович, А.Кондир, Е. Плешаков та ін. Технологія конструкційних матеріалів і матеріалознавство: Практикум: Навч. посібник. — Львів: Світ, 2008.;— 422 с.
  • Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк: Вебер, 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0