Ліс Лайман-альфа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Лайман-альфа ліс)
Перейти до: навігація, пошук

Ліс Лайман-альфа — це сукупність ліній поглинання нейтрального Гідрогену у спектрах дуже віддалених астрономічних об'єктів, зазвичай - квазарів. Ці лінії мають різний червоний зсув внаслідок космологічного розширення, оскільки Гідроген розподілений у просторі не рівномірно, а окремими хмарами.

Спектр квазара QSO 1422+23, що розташований на відстані червоного зміщення z=3,62. У правій частині спектру можна помітити невеличкі лінійчасті провали — це поглинання зумовлене воднем, що перебуває поблизу квазару, довжина хвилі поглинання зсунута на ту ж величину, що й весь неперервний спектр. Натомість зліва — густий «ліс» піків поглинання — результат наявності багатьох хмар Гідрогену між нами й цим квазаром[1]

Ці лінії поглинання є результатом наявності міжгалактичного газу, через який проходить світло від галактик та квазарів. Оскільки поглинання та випромінення світла відбувається за законами квантової механіки, то можуть бути поглинені лише фотони з певною енергією, здебільшого - Лайман-альфа. Ідучи від далеких джерел, світло поступово змінює свою довжину хвилі, і на відстані, де перебуває кожна хмара нейтрального водню поглинається світло певної довжини хвилі, яка збігається зі спектральною лінією Гідрогену, а спостерігач на Землі побачить у спектрі відповідну темну лінію. Сукупність таких ліній схожа на ліс, звідки й пішла назва явища. Знаючи точно червоне зміщення джерела і визначаючи червоне зміщення відповідної лінії поглинання, можна визначити відстань до області поглинання. Таким чином, ліс Лайман-альфа є інструментом вивчення міжгалактичного газу (його густини й температури), що дозволяє вивчати великомасштабну структуру Всесвіту в космології.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]