Мікроквазар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Художня ілюстрація акреції атмосфери зірки на чорну діру [1]
Радіовипромінювальні згустки мікроквазарів GRS 1915 +105. Накладені зображення згустків, зроблені протягом ~ 1 місяця (зображення радіотелескопу VLA)

Мікроквазари (рентгенівські подвійні зірки) — це подвійні зоряні системи, в яких залишок першої зірки, стиснене в темний компактний об'єкт (такий як нейтронна зірка або чорна діра), гравітаційно пов'язаний з другою звичайної зіркою, що рухається по тісній орбіті навколо першого компонента[1].

У мікроквазарів відбувається акреція матерії на нейтронну зірку або чорну діру, що супроводжується спорадичними викидами з білясвітлової (або, в деяких випадках, з уявною надсвітловою) швидкістю струменів матерії — т. з . джетів, що надає картину , близьку до тієї що спостерігається у разі квазарів ( акрецируючих надмасивних чорних дір у центрах галактик) .

Вперше назва « мікроквазар » було застосовано по відношенню до рентгенівського джерела Скорпіон X-1, що має струменеві радіовикиди, морфологічно дуже подібні з релятивістськими викидами радіояскравих квазарів . Одним з характерних прикладів мікроквазарів є об'єкт SS 433.

Мікроквазари спостерігаються як змінні джерела в рентгенівському і радіодіапазоні, при цьому в рентгенівському діапазоні вони є компактними джерелами з надеддінгтонівською світимістю, а у радіодіапазоні — протяжні парні джерела — джети з радіовипромінювальними згустками з синхротронним механізмом випромінювання і релятивістськими швидкостями викидів. Мікроквазари є змінними джерелами як в радіо- , так і в рентгенівському діапазонах, час життя випромінюючих в радіодіапазоні згустків становить від декількох днів до декількох тижнів. В силу компактності джерела рентгенівське випромінювання характеризується швидкою змінністю, час розвитку рентгенівського спалаху «класичних» мікроквазарів (GRS1915 +105 ) складає одиниці хвилин , при цьому в рентгенівському діапазоні спостерігаються квазіперіодичні осциляції з періодом в десятки секунд.

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Mirabel I. F. {{{Заголовок}}}. — Т. 794. — ISBN 978-3-540-76937-8_1.
Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.