Нурецький комплексний заказник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нурецький комплексний заказник — природоохоронна територія із статусом республіканської в Таджикистані. Організований у 1984 році і охоплює східну частину Нурецького водосховища. Його мета — збереження гірських екосистем у зоні створення штучного водосховища та подальше вивчення їх еволюції. У майбутньому планується його реорганізація в Національний природний парк на березі двох штучних водойм — Нурецького та Рогунського.

Територія[ред. | ред. код]

Територія заказника включає південні схили хребта Сурхку з висотними відмітками від 800 до 2000–2200 метрів, частину акваторії Нурецького водосховища і невелику ділянку (до 5 тисяч га) північного схилу основного пасма Вахшського хребта висотою до 3000 метрів над рівнем моря. Площа 14,4 тис. га. Природні комплекси заказника входять частково в Південно-Таджицьку та Гіссаро-Дарвазьку провінції що призводить до значного різноманіття екосистем.

Флора[ред. | ред. код]

На хребті Сурхку виділяються екосистеми арчовніків із типчаковими степами. На Вахшському хребті зустрічаються перехідні форми екосистеми деревно-чагарникових широколистяних, а ближче до вододілу екосистеми субальпійського колючотрав'я.

Поширені такі ендеміки : екзохорда (Exochorda albertii), растеллі (Restella albertii), деревоподібна ліана (Actinidia colomicta). З деревної рослинності в нижньому поясі хребта Сурхку зустрічаються мигдаль (Amygdalus sp .), глід (Amygdalus sp .), фісташка (Pistacia sp.). По берегах водосховища домінують угруповання багрянки з травостоєм з ефемерів тощо. У вододілу основний фон створюють формації арчі Зеравшанськой (Juniperus seravhanica).

Фауна[ред. | ред. код]

Фауна багата та різноманітна. З кажанів — широковух складчатогубий (Tatarida teniotis); на Вахшському хребті — тяньшанський бурий ведмідь (Ursus arctos isabellinus), середньоазійська видра (Lutra lutra), туркестанський підвид рисі (Felis lynx isabellina), сніжний барс (Uncial uncia), уріа (Ovis vignei bochararensis).

Птахи — стерв'ятник (Neophron percnopterus), беркут (Aquila chrysaetus), ягнятник (Gypaetus barbatus), балабан (Falco cherrug coatsi), тощо. Досить звичайна середньоазійська кобра (Naja oxiana). Оптимальної чисельності досягають такі мисливськопромислові види, як свиня дика (Sus scrofa nigretus), лисиця звичайна (Vulpes vulpes), кам'яна куниця (Martes foina), а з птахів — кеклик (Alectoris kakelik).[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]