Нітокріс II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нітокріс II
Нітокріс В
Печатка з іменами Яхмоса II і Нітокріс II
Печатка з іменами Яхмоса II і Нітокріс II
Давньоєгипетський фараон
Правління 560-525 до н. е.
Попередник Анхнеснеферібре
Тронне ім'я (преномен)hm-ntr [tpy] n-'Imn, Nt-jqrt — Хеджхеперра-Сетепенамон —
«Верховна жриця Амона Нікотріс»
M23L2
R8U36D1 t
n
imn
n
R24
t
iN29
r
t
Власне ім'я (номен)Nt-jqrt — Нітокріс —
Батько Яхмос II
Народився 6 століття до н. е.
Помер бл.525 до н. е.
Династія
XXVI династія

Нітокріс II (д/н — бл. 525 до н. е.) — давньоєгипетський політичний діяч, остання верховна жриця Амона та Дружина бога Амона у 560—525 роках до н. е. Стала останньою особою, що обіймала цю посаду.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з XXVI династії. Донька фараона Яхмоса II. Приблизно з 570-х років до н. е. обійняла посаду «Божественної обожнювачки» Амона. Згодом її вдочерила Анхнеснеферібре, верховна жриця Амона та Дружина бога Амона.

У 560 році до н. е. після смерті Анхнеснеферібри стає новою Дружиною бога Амона та верховною жрицею Амона (про це йдеться на бронзовій статуетці). Ці посади вона обіймала за часи фараонів Яхмоса II та Псамметіха III. Ймовірно, в цей час вплив її посад значно зріс у Фіванській області.

Разом з Псамметіхом III ймовірно сприяла обороні Єгипту проти перського вторгнення на чолі з царем Камбісом II. Після підкорення у 525 році до н. е. Єгипту була позбавлена посади, можливо, загинула. Після цього посади верховного жерця Амона і Дружини бога Амона були скасовані.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kenneth Anderson Kitchen: The Third Intermediate Period in Egypt: (1100—650 B.C.). Aris & Phillips, Warminster 1996, ISBN 0-85668-298-5, S. 365.
  • Dodson, Aidan (2002). «The problem of Amenirdis II and the heirs of the office of God's Wife of Amun during the Twenty-sixth Dynasty». Journal of Egyptian Archaeology. 88. pp. 179; 186