Яхмос II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яхмос II
Яхмос II
Частина статуї Яхмоса ІІ
Частина статуї Яхмоса ІІ
Давньоєгипетський фараон
Панування 570–526 роки до нашої ери,  XXVI династія
Попередник Апрій
Наступник Псамметіх III
Помер 526 до н. е.

Яхмос II (у грецьких джерелах — Амасіс) — п'ятий фараон XXVI династії, правив у 570–526 роках до нашої ери. Останній могутній фараон Єгипту.

Життєпис[ред. | ред. код]

За Геродотом походив з простолюду, за сучасними джерелами певно був далеким родичем фараона. За часів Апрія командував лівійськими найманцями, а після поразки єгиптян від киренців і викликаним у військах незадоволенням фараоном та його грецькою гвардією, підняв повстання і був проголошений фараоном.

Хоча Яхмос ІІ прийшов до влади завдяки підтримці єгипетського війська, але до греків він ставився дружньо й навіть сформував із них свою гвардію. Робив щедрі пожертви грецьким храмам.

Протягом чотирьох років воював за трон зі скинутим ним Апрієм і врешті переміг, попри допомогу вавилонян. Впорядкував країну, почав займатися посиленням Єгипту на зовнішньополітичній арені. Збудував великий флот і завоював Крит. Налагодив дружні стосунки з тираном Самоса Полікратом, лідійським царем Крезом, Вавилонією та Спартою. Уклав угоду з Киреною.

Будував нові храми й реконструював багато старих.

Коли стала очевидною перська загроза, почав готуватися до війни, але помер ще до її початку.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Clayton, Peter A. Chronicle of the Pharaohs: The Reign-by-Reign Record of the Rulers and Dynasties of Ancient Egypt. Thames & Hudson. p195. 2006. ISBN 0-500-28628-0