Яхмос II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яхмос II
Яхмос II
Частина статуї Яхмоса ІІ
Частина статуї Яхмоса ІІ
Давньоєгипетський фараон
Панування 570–526 роки до нашої ери,  XXVI династія
Попередник Апрій
Наступник Псамметіх III
Тронне ім'я (преномен)Khnem-ib-re
Той хто обіймає серце Ра вічно[1]
M23L2
Hiero Ca1.svg
raW9mib
Hiero Ca2.svg
Власне ім'я (номен)Ah-mose
Народжений місяцем, або народжений Нейт[1]
G39N5
 
Hiero Ca1.svg
N12msR24zA
Hiero Ca2.svg
G5
smn
n
U1mAa
t
Srxtail2.GIF
Помер 526 до н. е.

Яхмос II (в грецьких джерелах Амасіс) — п'ятий фараон XXVI династії, правив у 570–526 роках до нашої ери. Останній могутній фараон Єгипту.

Життєпис[ред. | ред. код]

За Геродотом походив з простолюду, за сучасними джерелами певно був далеким родичем фараона. При Апрії командував лівійськими найманцями, а після поразки єгиптян від киренців і викликаного цим незадоволення у військах фараоном та його грецькою гвардією підняв повстання і був проголошений фараоном.

Хоч Яхмос ІІ і прийшов до влади завдяки підтримці єгипетського війська, але до греків він ставився дружньо і навіть сформував з них свою гвардію. Робив щедрі пожертвування грецьким храмам.

Протягом чотирьох років воював за трон зі скинутим ним Апрієм і врешті переміг того незважаючи на допомогу вавилонян. Впорядкувавши країну почав займатися посиленням Єгипту на зовнішньополітичній арені. Збудував великий флот і завоював Крит. Налагодив дружні стосунки з тираном Самоса Полікратом, лідійським царем Крезом, Вавилонією та Спартою. Окрім того уклав угоду з Киреною.

Будував нові храми і реконструював багато старих.

Коли стала очевидною перська загроза почав готуватися до війни, але ще до її початку помер.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Clayton, Peter A. Chronicle of the Pharaohs: The Reign-by-Reign Record of the Rulers and Dynasties of Ancient Egypt. Thames & Hudson. p195. 2006. ISBN 0-500-28628-0