Оксатр Перський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оксатр
Народився бл. 375 до н. е.
Помер після 324 до н. е.
Конфесія зороастризм
Рід Ахеменіди
Батько Арсам II
Мати Сісигамбіда
Брати, сестри Дарій III
Діти 1 син та 1 донька

Оксатр, Оксіатр або Ваксшуварда (*Hu–xšaθra, бл. 375 до н. е. — після 324 до н. е.) — військовий та державний діяч Перської імперії. Ім'я перекладається як «Той, що добре керує».

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Ахеменідів. Був молодшим сином перського аристократа Арсама II. Втім після 358 року до н. е. родина опинилася десь на прикордонних сатрапіях. Разом з братом Дарієм розпочав відновлювати вплив свого роду.

Після сходження у 336 році до н. е. брата на царський трон Персії Оксатр значно піднісся. Разом з іншими військовиками брав участь у війні з військами Олександра Македонського, що вдерлися до імперії. Особливо Оксатр звитяжив у битві при Іссі 333 року до н. е., коли відбив напад македо-фессалійської кінноти, чим врятував Дарія III, що зумів відступити з поля бою.

В подальшому супроводжував царя до Вавилону. У 331 до н. е. брав участь у битві при Гавгамелах. Після поразки супроводжував царя до сатрапії Арія. Згодом потрапив у полон до македонян. Втім Олександр Македонський дарував Оксатру волю та посади при своєму дворі. Подальша доля невідома. Можливо брав участь у Великому весіллі, де його донька вийшла заміж за Кратера.

Родина[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Smith, William (editor); Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, Boston, (1867)
  • Hans Volkmann: Oxyathres. In: Der Kleine Pauly (KlP). Band 4, Stuttgart 1972, Sp. 389.