Останній дзвоник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Останній дзвоник — традиційне свято школярів, які закінчують навчання. Останні дзвінки в школах проходять у кінці травня, коли навчання вже закінчилося, а випускні іспити ще не почалися. Останній дзвінок підводить риску, ставить крапку в багаторічному навчальному марафоні з усіма його уроками і змінами, контрольними роботами та домашніми завданнями.

Останній дзвінок — велике загальношкільне свято, яке адресоване випускникам, вчителям і батькам. Церемонія включає виступи гостей, директора, першої вчительки, батьків, вітання першокласників, напутнє слово учнів 11-х класів.[1]

Традиції[ред. | ред. код]

Свято останнього дзвоника зазвичай проводиться в останню суботу травня. 2012 рік став винятком в Україні, навчання для школярів 9 та 11 класів завершилося майже на місяць раніше — 11 і 3 травня. Рано почалися і випускні іспити. Причиною того стало проведення Україною Євро-2012 (XIV Чемпіонату Європи з футболу).[2]

Серед основних етапів свята загалом є:

 • підсумки навчального року;
 • нагородження учнів, які відзначились в навчанні, спорті, позакласній роботі, брали участь у творчих проектах тощо;
 • вшанування вчителів;
 • напутнє слово випускникам і сам дзвоник.[3]

За традицією дівчата одягають шкільну форму, рідше — білу блузку з темною спідницею. Юнаки носять у цей день костюми. Тривалий час була поширена шкільна форма зразка радянського періоду з білим фартухом, останнім часом вона стала витіснятися формою більш сучасного зразка (наприклад, вишиванки[4]). На відміну від випускного за традицією на останній дзвоник поверх одягу юнаки і дівчата пов'язують стрічки з написом «Випускник», а на костюми (для дівчат — на фартухи) іноді прикріплюються або невеликі дзвіночки, або значки у вигляді дзвіночків.

Під час святкування часто дзвонять у дзвіночок, це символічно зображує шкільний дзвінок, що позначає початок або закінчення уроків. При цьому зазвичай у дзвіночок дзвонить першокласниця, яку несе одинадцятикласник. Часто випускники виходять на вулицю і відпускають в небо повітряні кульки, а також виконують перший шкільний вальс.[5]

Місце проведення свята оформлюється державною символікою.[6]

Обов’язковим є виконання Державного Гімну України під час відкриття та закриття свята.[7]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Свято останнього дзвоника. Архів оригіналу за 24 травень 2016. Процитовано 1 березень 2016. 
 2. Свято останнього дзвоника. Архів оригіналу за 24 травень 2016. Процитовано 1 березень 2016. 
 3. Методичні рекомендації щодо проведення свята Останнього дзвоника в загальноосвітніх навчальних закладах області. Архів оригіналу за 15 березень 2017. Процитовано 1 березень 2016. 
 4. Останній дзвоник: випускники у вишиванках та з патріотичними кульками попрощалися зі школою
 5. Свято останнього дзвоника. Архів оригіналу за 24 травень 2016. Процитовано 1 березень 2016. 
 6. Методичні рекомендації щодо проведення свята Останнього дзвоника в загальноосвітніх навчальних закладах області. Архів оригіналу за 15 березень 2017. Процитовано 1 березень 2016. 
 7. Методичні рекомендації щодо проведення свята Останнього дзвоника в загальноосвітніх навчальних закладах області. Архів оригіналу за 15 березень 2017. Процитовано 1 березень 2016. 

Посилання[ред. | ред. код]