Осушувач повітря

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Осушувач повітря — вид кліматичного обладнання, що призначений для зниження рівня вологості у приміщенні. Прилад не лише осушує повітряне середовище, але також утримує відсоток вмісту вологи у повітрі точно в межах показника, встановленого користувачем

Види та сфера використання осушувачів повітря[1][ред. | ред. код]

1.1. Згідно з областю застосування, всі осушувачі повітря ділять на 2 групи:

 • Побутові – використовують для підтримки комфортного та здорового мікроклімату у приватних будинках, квартирах, дачних котеджах, а також офісах, бібліотеках, галереях, музеях, магазинах та інших приміщеннях, де підтримується плюсова температура та відносна вологість не перевищує 80-90%.
 • Промислові[2] – підходять для осушення повітря у приміщеннях, що використовуються на всіх етапах виробництва (склад, холодильні камери, робочий та пакувальний цех). Промислові осушувачі розраховані на роботу в екстремальних умовах: при зовнішній температурі, що знижується до -35-40°C, та вологості, що досягає 100%. Рекомендовані для всіх типів та видів виробництва, а також для прискорення ліквідації наслідків НС (повені, затоплення, пожежі).

Існує також категорія осушувачів повітря «напівпромислового» класу, прилади якої здатні контролювати мікроклімат у великих за квадратурою приміщеннях різного призначення (житлових, громадських, комерційних, технічних, виробничих).

Файл:3-Компресорний-промисловий-осушувач.jpg
Промисловий осушувач повітря

1.2. Що стосується принципу функціонування, техніка знижує рівень вологості за принципом:

 • Охолодження – осушення повітряних мас відбувається завдяки зниженню температури повітря. Як наслідок – водяні пари, що містяться в ньому, переходять у рідкий стан та «залишають» оброблювані потоки. За даним принципом працюють 2 види осушувачів: компресорні, Пельтьє.
 • Адсорбції – витяг вологи з повітря ґрунтується на здатності деякої сировини поглинати рідину. До цієї категорії відносяться адсорбційні агрегати.

Тип приладу визначається у залежності від призначення приміщення, його площі, умов експлуатації та встановлених завдань.

1.3. За способом установки осушувачі бувають:

 • Мобільними – встановлюються на підлогу та, зазвичай, оснащуються колесами та ручкою для переміщення.
 • Стаціонарними – монтуються на вертикальних поверхнях (при необхідності транспортування – демонтуються).
 • Універсальними – кріпляться на стіну або ставляться на підлогу (варіант установки обирає користувач).

Агрегати побутового класу традиційно роблять мобільними, а напівпромислового та промислового – стаціонарними або універсальними.

Компресорні осушувачі повітря[3][ред. | ред. код]

1. конденсатор2. терморегулюючий вентиль 3. випарник 4. компресор

Робота компресорної техніки схожа з функціонуванням кондиціонера та холодильника. Прилад оснащений холодоагентом, випарником та конденсатором. Він втягує повітряні маси, проводить їх через випарник, де повітря охолоджується до температури точки роси, волога конденсується та виводиться у спеціальну вбудовану ємність або назовні (у більш об'ємний бак або каналізацію). Після цього вентилятор відправляє осушені потоки до конденсатора, що їх трохи підігріває (на 1-2°C), та повертає у приміщення.

Переваги даного виду обладнання:

 • Невисока ціна для техніки з такою продуктивністю.
 • Високий клас енергоефективності (тобто витрачає електрику економно).
 • Тиха робота (середній рівень шуму дорівнює 45-50 дБ).
 • Компактні габарити та незначна вага.

До недоліків компресорного осушувача можна віднести те, що прилад не полюбляє температурні перепади, ефективний лише при позитивних температурах повітря (15-30°C), здатний знизити вологість максимум до 40%.

Адсорбційні осушувачі повітря[ред. | ред. код]

Агрегати адсорбційного типу оснащені 2-3 вентиляторами: перший примусово втягує повітряні потоки та направляє їх до ротора, виготовленого з високодисперсної сировини. Такий матеріал, що зовні нагадує бджолині стільники, має велику кількість повітряних каналів, які вбирають вологу. Далі потоки прямують до спеціальної камери, де розділяються на два струмені: один повертається у приміщення, другий – йде у камеру з теном, потім знову направляється на ротор та далі до теплообмінника, де звільняється від зайвої вологи, і вже після цього виходить у кімнату.

Переваги адсорбційних осушувачів:

 • Показують високий ККД при низьких температурах (промислові – від -15°C, побутові – від 0°C).
 • Ефективно та швидко справляються з високим рівнем вологості (до 100%).
 • Знижують відсоток вмісту водяного пара у повітрі до та нижче 30%.

Недоліки даного обладнання: велике споживання електрики, висока ціна, підвищення температури у приміщенні на 5-7°C.

Осушувачі з елементом Пельтьє[ред. | ред. код]

Розібраний осушувач повітря на елементі пельтьє.

Агрегат забирає повітря з приміщення та за допомогою теплообмінника охолоджує. Як наслідок – водяний пар конденсується та зливається у водозбірник. А осушені повітряні потоки трохи підігріваються та повертаються у кімнату.

Переваги осушувачів з елементом Пельтьє:

 • Бюджетна вартість.
 • Компактні розміри.
 • Легка вага.
 • Безшумна робота.
 • Мобільність.

Головний мінус техніки – розрахована на осушення маленьких за квадратурою площ, де не спостерігається високий рівень вогкості (наприклад, комор, гардеробних, шаф). До того ж працює вона дуже повільно.

Висновок: для виробництва та закладів, діяльність яких пов'язана з використанням великого обсягу води (басейнів, саун, аквапарків, пралень) – радять вибирати осушувачі повітря промислового або напівпромислового класу. Для приватних осель та невеликих офісів, магазинів, залів громадського харчування – з категорії побутової техніки. При необхідності осушити гардеробну або комору – прилади з елементом Пельтьє.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Осушувач повітря для побутових і промислових приміщень. pobut.lviv.ua. Архів оригіналу за 29 листопада 2020. Процитовано 11 листопада 2020. 
 2. America, Dehumidifier Corporation of. Best Industrial Grade Dehumidifiers - Get The Size & Strength You Need | Dehumidifier Corporation of America. www.dehumidifiercorp.com. Архів оригіналу за 11 листопада 2020. Процитовано 11 листопада 2020. 
 3. Dehumidifier. www.airconditioning-systems.com. Архів оригіналу за 30 квітня 2021. Процитовано 11 листопада 2020.