Охороняймо природу, 1928 (книжка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гавриленко М. Охороняймо природу. Полтава, 1928,. - 16 с.

Бібліографічне посилання

[ред. | ред. код]

Гавриленко М. Охороняймо природу. Полтава, 1928,. - 16 с.

Бібліотеки

[ред. | ред. код]

Примірники книжки зберігаються у Бібліотеці Інституту зоології, Книжковій палаті.

Про книжку

[ред. | ред. код]

У 1928 році Полтавський краєзнавчий музей ім. Короленка видав брошуру кореспондента Українського комітету охорони пам'яток природи М.Гавриленка «Охороняймо природу», що вийшла під редакцією В.Бендеровського та Я.Риженка. Видання було приурочене до Виставки охорони природи, яка проходила у Полтавському Державному Музеї 1-20 квітня 1928 року.

У книжці подається історія заповідної справи на Полтавщині та пропозиції подальшого заповідання (окремі квартали Карлівського бору, плавні Орелі: Шведів Лиман, Шагарове, Озмії; озера біля Ряського, Колпаківський та Займанівський лимани, Велико-Бачанські озера та оз.Сапетне; сфагнові болота біля с.Коржі на Переяславщині, та болота по Артополоту, Трубежу, Удаю, Переводу, Супою, Оржиці та в інших місцях).

Крім того, М. Гавриленко на сторінках книжки пропонував охороняти окремі види тварин, список яких також наведено у книзі. Серед них зазначаються всі види сов, орлів, великих соколів, навколо водні птахи та тварини степового комплексу.

Очевидно, більша частина накладу книги була знищенна, оскільки автор був репресований. Сьогодні вона є однією з найбільших бібліографічни рідкостей серед природничої літератури в Україні. Достовірно відомо лише наявність примірників у Бібліотеці ім.Максимовича (Київ) та НБУ ім.В.В.Вернадського.

Найважливіші цитати

[ред. | ред. код]
«Здається нам, що питання охорони природи мусить зайняти й надалі першорядне значення в державному законодавстві й держава повинна вжити всіх заходів, щоб в інтересах науки, а разом з тим, і на користь людності було збережено яко мога більше шматків не зіпсованої первісної природи. Їх треба зберігти за всяку ціну…».

Заборона книги

[ред. | ред. код]

У 40-х роках Головлітом заборонено видавати в бібліотеках чимало книжок природоохороної тематики. Серед перших у цих чорних списках була і ця книга[1]. Однією з причин є репресії автора.

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Василюк О. Визначні видання в галузі заповідної справи початку ХХ століття (1914-1932 рр.) // Регіональні аспекти флористичних і фауністичних досліджень : матеріали Другої міжнародної науково-практичної конференції (24-25 квітня 2015 р., смт Путила) / відп. ред. І. В. Скільський ; М-во екології та природн. ресурсів України, Нац. природн. парк «Черемоський» та ін. – Чернівці : Друк Арт, 2015. – С.368-375
  2. Гавриленко М. Охороняймо природу. Полтава, 1928,. - 16 с.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Зведений покажчик застарілих видань, що не підлягають використанню в бібліотеках громадського користування та книготоргівельній сітці. — Х. : Вид.-во Книжкової Палати УРСР, 1954. — 393 с.