Пасивний транспорт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пасивний транспорт речовини — це вирівнювання концентрації, відбувається без участі енергії.

Passive diffusion on a cell membrane.

Або пасивний транспорт — перенос молекул й іонів через мембрану, який здійснюється в напрямку меншою їх концентрації.

Пасивний транспорт не пов'язаний з витратою хімічної енергії. Він прагне вирівняти концентрації частинок по різні боки від мембрани, тобто звести до нуля величини їх градієнтів. Якби в клітинах існував тільки пасивний транспорт, то значення фізичної величини всередині й поза клітиною зрівнялися б, але цього не відбувається.

Розрізняють декілька типів пасивного транспорту:

  • Проста дифузія через ліпідний шар. Вона підпорядковується рівнянню Нернста-Планка. У живій клітині така дифузія забезпечує проходження кисню і вуглекислого газу, ряду лікарських речовин. Однак проста дифузія протікає досить повільно і не може забезпечити клітину в потрібній кількості поживними речовинами.
  • Транспорт через канали (пори). Канал — ділянку мембрани, що включає білкові молекули і ліпіди, який утворює в мембрані прохід. Цей прохід допускає проникнення через мембрану молекул води, великих іонів. Наявність каналів збільшує проникність Р. Проникність Р залежить від числа каналів і від їх радіусу. Канали можуть проявляти селективність по відношенню до різних іонів, це виражається в різній проникності для різних іонів.
  • Полегшена дифузія — перенесення іонів спеціальними молекулами-переносниками за рахунок дифузії переносника разом з речовиною. Найбільш докладно це явище вивчене для випадку перенесення іонів деякими антибіотиками, наприклад валіноміцин. Встановлено, що валіноміцин різко підвищує проникність мембрани для іонів К+ завдяки специфіці своєї структури. У ньому формується порожнина, в яку точно і міцно вписується іон К+ (іон Na+ занадто великий для отвори в молекулі валіноміцина). Молекула валіноміцина, «захопивши» іон К+, утворює розчинний у ліпідах комплекс і проходить через мембрану, потім іон К+ залишається, а переносник йде назад.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0