Зачеплення Новікова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Передача Новікова)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Передача Новікова (зачеплення Новікова)  — механічна передача, що базується на альтернативному до евольвентного типі зачеплення, запропонована радянським інженером М. Л. Новіковим в 1954 році для зубчастих передач.

Зуби коліс в торцьовому перерізі описуються колами близьких радіусів. Точка контакту зубів переміщається не за профілем зуба, як в прямозубому евольвентному зачепленні, а уздовж нього (паралельно осям коліс). Кут тиску і швидкість переміщення не змінюються.

Основні характеристики[ред. | ред. код]

В зачепленні Новікова контакт зубів відбувається в точці і зуби торкаються тільки в момент проходження профілів через цю точку, а безперервність передачі руху забезпечується гвинтовою формою зубів. Тому зачеплення Новікова може бути тільки косозубим з кутом зубів β = 15…20˚. Положення точки контакту зубів характеризується її зміщенням від полюса, а лінія зачеплення влаштовується паралельно осі колеса. В результаті пружної деформації і припрацювання під навантаженням точковий контакт переходить в контакт по малій площинці. При взаємному перекочуванні зубів контактна площинка пересувається вздовж зуба з швидкістю, яка перевищує колову швидкість коліс приблизно у три рази, що створює сприятливі умови для появи стійкого шару мастила між зубами. З цієї причини втрати на тертя в передачі Новікова суттєво менші.

Класифікація[ред. | ред. код]

Використання передач Новікова почалося з передач з одною лінією зачеплення, а в наш час[коли?] використовують передачі з двома лініями зачеплення. Одностороннє зачеплення Новікова має одну лінію зачеплення при цьому, як правило, у шестерні зубці мають випуклий профіль, а у колеса − ввігнутий. Якщо ведучим є зубчасте колесо з випуклим профілем, то точка контакту розташована за полюсом і передачу називають заполюсною. Якщо ведене колесо з увігнутим профілем, то передача стає дополюсною.

Дозаполюсну передачу можна уявити як дополюсну і заполюсну передачі разом. Головки зубів шестерні і колеса мають випуклий профіль, а ніжки — увігнутий. Ця передача характеризується великою контактною міцністю та міцністю на згин зубів.

Розрізняють два види зачеплень Новикова :

 • з однією лінією зачеплення (ОЛЗ) заполюсні або дополюсні.
 • з двома лініями зачеплення (ДЛЗ) дозаполюсні.

Переваги та недоліки[ред. | ред. код]

Переваги

 • Вища здатність до навантаження по контактних напруженнях і напруженнях згину (у 1,5…1,7 разів).
 • Нижчий рівень шуму.
 • Більші передатні відношення.

Недоліки

 • Зачеплення Новікова дуже чутливе до зміни міжосьової відстані, отже вимагає вищої точності установки коліс, вищої жорсткості валів та їх опор;
 • У передачах вимагається різний інструмент для нарізування зубів колеса і шестерні, оскільки вони мають різний профіль, що робить їх виробництво дорожчим.

Література[ред. | ред. код]

 1. Павлище В. Т. Основи конструювання та розрахунок деталей машин: Підручник. — К.: Вища школа, 1993. — 556 с.
 2. Павленко А. В., Федякин Р. В., Чесноков В. А. Зубчатые передачи с зацеплением Новикова. — К.: Техніка, 1978. — 143 с.
 3. Radzevich, S.P. An Examination of High-Conformal Gearing[недоступне посилання з квітень 2019] // Gear Solutions, February, 2018/ — P 31-39.
 4. Radzevich, S.P. High-Conformal Gearing: Kinematics and Geometry. — CRC Press, 2015. — 332 p. — ISBN 9781138749528 ,
 5. Radzevich, S. P. High-conformal gearing: kinematics and geometry / Stephen P. Radzevich. — Boca Raton London New York. 349 p. — ISBN 978-1-4987-3918-4
 6. Radzevich, S.P. Theory of Gearing: Kinematics, Geometry, and Synthesis, 2nd Edition. — CRC Press, Boca Raton, Florida, 2018. — 898 p. — ISBN 9781138585553

Посилання[ред. | ред. код]