Повія (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Пові́я» — роман Панаса Мирного.

Дві перші частини роману опубліковані в 1883—1884 роках. За життя автора публікувався частинами. Вперше повністю опублікований 1928 року.

Зміст роману[ред. | ред. код]

У цьому романі на тлі широких суспільно-історичних узагальнень зображено трагічну історію життя дівчини-наймички, змальована пореформена дійсність XIX століття — розшарування селянства, зростання нових багатіїв, занепад суспільної моралі.

У центрі твору — проблема тяжкого становища жінки, протиставлення села як осередку чистоти місту як центру розпусти й моральної деградації.

Роман містить чотири частини: «У селі», «У городі», «Сторч головою» і «По всіх усюдах».

Головна героїня роману, Христя, народилася й виросла в селі. Вона була єдиною донькою у батьків, але після смерті глави сім'ї мати і дівчинка жили в злиднях. Проте мати жаліє доньку й не хоче віддавати на службу. Після смерті неньки Христя йде до міста і наймається на роботу. Через деякий час вона сходиться з багатим квартирантом, до якого була небайдужа її хазяйка[1].

Після того, як про роман Христі дізнається її господиня, вона виганяє наймичку і створює дівчині таку репутацію, з якою та вже не може влаштуватися на гарну роботу. Через це Христя стає повією. Тривалий час вона була коханкою досить багатого чоловіка, весь час мріє про те, щоб він купив їй невеликий будиночок у селі, але так і не втілює свою мрію. Помирає Христя в селі біля своєї хати, яка вже давно стала шинком. Важка хвороба зовсім спотворила обличчя повії.[1]

Видання[ред. | ред. код]

  • Мирний Панас. Повія. / Панас Мирний. — Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2008. — 512 с., ISBN 978-966-338-934-9

В кінематографі[ред. | ред. код]

За цим романом Іван Кавалерідзе створив фільм «Повія» (1961).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б І. В. Кукуленко-Лук'янець. Психологічний образ жінки в українській літературі // Збірник наукових праць КПНУ імені Івана Огієнка, Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України — Проблеми сучасної психології. 2010. Випуск 8. — С. 546-554.

Посилання[ред. | ред. код]