Політіонові кислоти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Політіо́нові кисло́ти — сполуки сірки з загальною формулою HOSO2—Sn—SO2OH, де n може мати значення від 2 до 6 і більше.

Політіонові кислоти нестійкі й відомі лише в розчинах. Солі політіонових кислот — політіонати — стійкіші, виділяються у формі кристалів, серед них є хелатні сполуки.

Номенклатура[ред.ред. код]

У всіх аніонів-політіонатах містяться ланцюги з атомів сірки , приєднані до кінцевих SO3H - груп . Назва політіонові кислот визначається числом атомів в ланцюжку атомів сірки :

Історія[ред.ред. код]

Численні кислоти і солі цієї групи мають поважну історію , а хімія систем , в яких вони існують , входить до досліджень Джона Дальтона , присвячених поведінки H2S у водних розчинах SO2 ( 1808 г.) . Такі розчини зараз носять ім'я Генріха Вакенродера , який провів їх систематичне вивчення (1846 г.) . Протягом наступних 60-80 років дослідження показали присутність численних іонів , зокрема тетратіонат- і пентатіонат - іонів ( S4O62- і S5O62- відповідно ) .

Добування і властивості[ред.ред. код]

В останні кілька десятиліть в результаті роботи Г. Шмідта та інших вчених в Німеччині сформувалося нове уявлення: як H2S може реагувати з SO3 або HSO3Cl, утворюючи тіосульфатну кислоту H2S2O3, так само в аналогічній реакції з H2S2 утворюється «дісульфанмоносульфонова кислота» H2S2SO3H; подібним чином полісульфани H2Sn (n = 2-6) дають HSnSO3H. Реакції з обох кінців полісульфанового ланцюга призводять до утворення «полісульфандисульфонових кислот» HO3SSnSO3H, які частіше називають політіонові кислоти. Відомо багато способів синтезу цих кислот, проте механізм реакції залишається неясним зважаючи на велике число одночасно протікаючіх і конкуруючих реакцій окиснення-відновлення, катенаціі і диспропорціювання.

[1]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Политионовые кислоты - это... Что такое Политионовые кислоты?. Словари и энциклопедии на Академике. Процитовано 2016-03-21.