Премії імені М. В. Ломоносова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Премії імені М. В. Ломоносова M:
Премии имени М. В. Ломоносова
Знак премии имени М.В.Ломоносова.jpg
Нагрудний знак лауреата премії ім. М. В. Ломоносова
Засновник(и) Вчена рада МДУ
Країна Росія Росія
Вручення МДУ
Рік заснування 1944
msu.ru/nagrady/#hide2

Не слід плутати з Ломоносовською премією[ru], заснованою урядом Російської імперії 8 березня 1865 р.

Премії імені М. В. Ломоносова, називані іноді «Ломоносовськими»[1] — премії, що присуджуються Московським державним університетом імені М. В. Ломоносова своїм професорам, викладачам та науковим співробітникам за наукову або педагогічну діяльність.

Види премій[ред. | ред. код]

Рішенням Вченої ради МДУ присуджується два види премій імені М. В. Ломоносова.

Премія за наукові роботи, затверджена Постановою РНК СРСР від 29 травня 1944 року[2], має I і II ступені. Вручається щорічно за роботи, які містять видатні наукові результати теоретичного або прикладного характеру, раніше не відзначені Державною премією Російської Федерації або премією Уряду Російської Федерації[ru][3].
Премія за педагогічну діяльність заснована Вченою радою Московського університету в 1992 році. Нею нагороджуються видатні досягнення в педагогічній діяльності, раніше не відзначені Державною премією Російської Федерації або іншими преміями державного рівня. Щорічно присуджується три премії для професорів і три премії для викладачів[4].

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Ідея премії імені М. В. Ломоносова була завжди нерозривна з Ломоносовськими читаннями — науковою конференцією, за результатами якої і відбувалося висунення на здобуття цієї нагороди. Високі вимоги до претендентів підтверджує той факт, що у подальшому багато з них отримували вищі наукові нагороди країни. Наприклад, академіки А. В. Арциховський, М. М. Боголюбов, Л. І. Сєдов[ru], С. Є. Северин[ru].

Премії присуджуються Московським університетом щорічно, до дня свого заснування — 25 січня. Отримати премію імені М. В. Ломоносова можна тільки один раз за наукові результати і один раз за педагогічну роботу. Попередньо, в попередньому році, до 30 травня для наукового напрямку та до 1 листопада для педагогічного, відбувається відбір і узгодження претендентів на Вчених радах підрозділів.

Списки претендентів, а потім і лауреатів премій публікує друкований орган МДУ — газета «Московський університет». Крім того, з 1996 року вони розміщуються і на офіційному сайті МДУ[5].

Лауреатам премій вручається диплом, грошова винагорода, що визначається щорічно Вченою радою МДУ, і нагрудний знак. Останній являє собою медаль у вигляді золотистого круга, діаметром 32 мм. На аверсі медалі зображено портрет М. В. Ломоносова і напис по периметру: «Лауреат премії Михайла Ломоносова». Медаль кріпиться на золотистій чотирикутній колодці з червоною шовковою муаровою стрічкою[6].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]