Птеростигма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Птерости́гма (від дав.-гр. πτερόν — «крило» і грец. στίγματος — «знаки») — група комірок на передньому краї обох пар крил комах. Комірки цієї групи товстіші і темніші ніж решта комірок крилової платівки. Птеростігми відомі у частини комах декількох рядів: бабок, верблюдок,скорпіонниць, сіноїдів, перетинчастокрилих.

Індійська бабка Anax ephippiger. Добре видно птеростигми - вузенькі рудуваті цяточки на вершині кожного з чотирьох крил
Птеростигми на крилах тонковусої верблюдки (Raphidia ophiopsis)
Ось так виглядяє птеростигма сіноїда Perucania longiareola під мікроскопом

Біологічне значення цієї структури достеменно невідоме. У науково-популярній літературі побутовує припущення, що птеростигма захищає крило від флаттеру — руйнівних вигинних коливань при критичних для матеріалу швидкостях[1]. Експерименти показали, що у деяких видів бабок птеростигма, яка складає лише 0,1 % маси крила, дійсно, відсуває поріг його деформації на 10-25 %[2][3]. У інших дослідах видалення стигм викликало зміни у польоті бабок: він з прямолінійного ставав більш пурхаючим, комаха втрачала можливість рівномірно лопотати крилами [4].

За ще однією гіпотезою, у бабок птеростигми є амортизаторами: вони можуть попереджати злипання передніх та задніх (функціонально верхніх та нижніх) крил під час польоту, який відбувається завдяки лопотінню крилами[5]. Ймовірно також, що обтяжуючи верхівки крил, птеростигми полегшують здіснення крилами помахів з великою амплітудою. У птеростигмах розташовані численні нервові закінчення і знайдений зоровий пігмент родопсин. Враховуючи це, дехто вважає, що птеростигми допомагають під час польоту оцінювати відстань до перешкод або здобичі[6]

Деякі бабки з родини красуневі мають псевдоптеростигми. Темнуватим кольором вони схожі на птеростигми, але по структурі не відрізняються від оточуючої площини крила.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Бродский А. К. Механика полета насекомых и эволюция их крылового аппарата. — Л. Изд-во ЛГУ им. А. А. Жданова — 1988. — 206с. ил.
  • Залесский Ю.М. Происхождение крыльев и возникновение полета у насекомых в связи с условиями среды обитания // Успехи совр. биол. 1949. Т.28, вып.З (6): с. 400-414.
  • InsectWings(англ.)

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Литинецкий И. Б. Бионика. Пособие для учителей, с. 211. — М.: Просвещение, 1976. — 336 с.
  2. Norberg, R. Åke. The pterostigma of insect wings an inertial regulator of wing pitch // Journal of Comparative Physiology A. 81 (1): 9–22
  3. Стрекозы. URL: https://web-zoopark.ru/nasekomie/strekozy.html
  4. Залесский Ю.М. Новые наблюдения над полётом стрекоз // Природа, 1951, № 3, с. 61-63
  5. Гришаев А. А. Схлопывающий полёт стрекозы. - URL: http://testlib.meta.ua/book/71701/read/[недоступне посилання]
  6. Самолёт-стрекоза. - URL: https://warshistory.ru/samolet-2/samolet-strekoza-strekoza-eto-dragonflaj-sverxlegkij-samolet-samolyot-izgotovlen-dlya-buksirovki-deltaplanov-v-vozdux.html#i-9