Рентгенівське дзеркало

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рентгенівське дзеркало — оптичний прилад, що використовується для управління рентгенівським випромінюванням (відбиття рентгенівських променів, фокусування і розсіяння). Зараз технології дозволяють створювати дзеркала для рентгенівських променів і частини екстремального УФ випромінювання з довжиною хвилі від 2 до 45—55 нанометрів.

Області застосування[ред. | ред. код]

В найбільш короткохвильовій частині діапазону 0,01-0,02 нм рентгенівські дзеркала дозволяють фокусувати випромінювання синхротронів або рентгенівських трубок на досліджувані об'єкти або формувати паралельні пучки.

В діапазоні 0,6-6 нм лежить характеристичне випромінювання легких елементів (бора, фосфора). Також в цьому діапазоні рентгенівські дзеркала використовують для дослідження спектрів в приладах елементного аналізу матеріалів.

Рентгенівська багатошарова оптика широко використовується для формування і фільтрації і управління поляризацією в синхротронних джерелах. В області 10-60 нм (екстремальний УФ) лежать лінії випромінювання сонячної плазми. Рентгенівські телескопи знаходяться на орбіті і регулярно передають на Землю зображення Сонця на лініях Fe IX — Fe XI (17,5 нм) и Не II (30,4 нм).

Матеріали для рентгенівських дзеркал[ред. | ред. код]

Рентгенівське дзеркало має багатошарову структуру (до декількох сотень шарів)[1], воно воно потребує особливих умов виробництва. Матеріали повинні мати надвисоку чистоту і осаджуються на основу дзеркала напиленням в вакуумі. Діапазон довжин хвиль в яких буде працювати дзеркало і додаткові умови і визначають які саме матеріали будуть застосовуватися для виготовлення рентгенівського дзеркала. Хоча рентгенівські дзеркала малі за розміром, їх виробництво є дуже складним, тому вони мають високу ціну.

Матеріали, що найчастіше використовуються для виготовлення рентгенівських дзеркал:

  • W/Si, W/B4C, Cr/Sc, W/Sc, Ni/C, Cr/C, W/C, Mo/B4C, Mo/Si, W/Si, Sc/Si, Co/C, WC/Si, Mo2B5/B4C, WSi2/Si, CrB2/C, MoSi2/Si

Примітки[ред. | ред. код]