Сармізегетуза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сармізегету́за (Sarmizegetusa), столиця доримської Дакії; розташована в горах Орештіє на південному заході Трансільванії, на пагорбі Гредіштя-Мунчелулуй у повіті Хунедоара. Окрім дакійської Сармизегетузи існувало римське місто.

Дакійська Сармизегетуза

[ред. | ред. код]

Сармизегетуза була найбільшим економічним, політичним, торговим і релігійним центром Дакійської держави, резиденцією дакійських царів. Свого розквіту досягла за дакійського царя Децебала, що вів війни з Римом й перетворив 6 фортець Орештійських гір у ядро спротиву. У 106 зруйнована римлянами.

Опис поселення

[ред. | ред. код]

Поселення розташоване на висоті 1200 м. Площа поселення — 300 га. Побудовано на 5-ти терасах. Стіни змуровані з масивних кам'яних блоків, у конструкцію названу римлянами Murus dacicus («дакійська стіна»). Протяжність поселення близько 3 км. На вершині знаходиться шестикутна в плані кам'яна фортеця з східними і західними брамами і сторожовими баштами. Від східних воріт мощена дорога вела до священної огорожі — комплексу культових споруд 1-початку 2 сторіччя. Столиця була захоплена й зруйнована римлянами, які побудували нову фортецю й відновили поселення.

Храми

[ред. | ред. код]

Серед споруд визначними є два круглих в плані храми:

  • Більший є в діаметрі близько 30 м й має декілька концентричних кругів з кам'яних блоків й кам'яних і дерев'яних стовпів. Розміщення стовпів у цьому храмі пов'язують з астрономічними спостереженнями даків де спостерігався і вивчався поточний рух світил.
  • Менший храм є діаметром близько 12 м й збудований з кам'яних стовпів по кругу. Розміщення стовпів у цьому храмі є образом стародавнього дакського календаря.

Будинки

[ред. | ред. код]

Всередині фортеці розкриті залишки дерев'яних споруд, що були споруджені для гарнізону і мешканців, що ховалися від ворога. Навколо фортеці і священної огорожі розташовувалися житла дакійськой шляхти, господарські споруди, майстерні.

Під час римського панування були споруджені терми і інші будівлі.

Речові знахідки

[ред. | ред. код]

Багато знарядь праці, розписні і нерозписні глеки, різні вироби з бронзи, заліза, глини. Грецькі і римські монети, посуд і інші предмети, що були привезені з причорноморських грецьких міст і Римської імперії.

Римська Сармизегетуза

[ред. | ред. код]

Пізніше римляни в 40-50 км на захід від Сармизегетузи побудували місто Ульпія-Траяна, потім перейменоване в Сармізегетузу. У центрі римської Сармизегетузи знаходився форум з прилеглим до нього обширним палацом августалієв — жерців культу римських імператорів Августа. Після відходу римлян з Дакії в 271 римська Сармизегетуза спорожніла.