Свято-Духівська церква (Миколаїв)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Богоявленський храм був збудований в 1887 році і мав назву Богоявленський Свято-Духовський. Над убогим селищем  Богоявленським, в якому в 1887 році мешкало 7522 жителів, возвишалися дві чудові багатокупольні церкви. Вони по суті були пам’ятниками архітектури з середини і кінця 19 століття. Ця чудова церква була збудована на кошти бідних селян. На фронтоні церкви був надпис: «Господу Богу від його дарів».

Церква мала три престоли Пресвятої Трійці, святителя Миколи угодника та Покрова Святої Богородиці. Церква мала велику дзвіницю, в нижній дзвіниці вага дзвону сягала 305 пудів 30 футів. У верхній дзвіниці було 6 дзвонів вагою по 45 пудів.

В лютому 1930 року Богоявленський райвиконком організував загальні збори селян у кількості 770 осіб, які «одностайно» вирішили: дзвони з обох церков зняти та віддати тракторній промисловості на придбання тракторів, а церкву передали під школу. В 1937 році священика вигнала, а церкву віддали під сховище цибулі.

В 1941 року німецькі окупанти дозволили вести Богослужіння і церква знову відкрилася. 14 березня 1944 року при відступі німців церква була зірвана.

Поруч з церквою була розташована Церковно-приходська школа, яка чудом уціліла та була перетворена в невеликий Православний Храм, який передали під шкільну майстерню.

Учні Церковно-Приходської школи при Свято-Духівському храмі

Джерела:

Заковоротний, Д.И. Церковь Святого Духа //Храмы Прибужья.- Николаев: изд-во И.Гудым. — С. 31-32, 106, 108, 146.

Кухар-Онышко, Н.А. Церкви и монастыри /Н.А.Кухар-Онышко //Богоявленск — колыбель Николаева: очерк. — Николаев: изд-во И.Гудым. — С. 105-112.

Храмы Николаева //Богоявленському роду нема переводу: історія Корабельного району м.Миколаєва у зібранні Валерія Коби. — Врадіївка: Коваленко А.Г, 2014. — С. 93-95.

Евдокимов, Ю.В. Святого духа храм в Богоявленске (Богоявленская Святодуховская церковь [Электронный ресурс]. — Режим доступа: Сайт Фаберова дача: http://history.mk.ua/bogojavlenskiy-hram-sv-duha.htm