Стенбок (рід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стенбок-Фермор
Stenbok-fermor 11-34.jpg
Деталі
Носій шляхетський герб

Стенбок — шведський та балтійський шляхетський рід, від якого походить низка родин російської та української шляхти часів Російської імперії.

Стенбок — шведський графський рід, що походить від Іонса, шведського державного радника (1205 р). Його нащадок в 11-му коліні Олоф Арфведсон, який був рейхсратом в перших роках шістнадцятого століття, перший прийняв прізвище Стенбок.

Його син, Густав Стенбок (пом. 1571) був п'ять разів послом в Данії. Його дочка Катерина (1535–1621)з 1552 року була третьою дружиною шведського короля Густава Вази. Його онук барон Густав (пом. 1629) уклав мир з Данією 1612 року.

У 1651 році роду Стенбок було надано графський титул. Граф Ерік Стенбок, генерал-фельдцейхмейстер брав участь в штурмі Копенгагена (1659). Його брат Густав Отто Стенбок був генерал-адміралом.

Одна з гілок нащадків цього роду переїхала до Естляндії, згодом отримала дворянські привілеї від російського царя. 1825 року графу Івану-Магнусу Стенбок, мати якого була єдиною дочкою графа роду Фермор, було озволено іменуватися (з потомством), графом Стенбок-Фермор. А його старшому синові Якову, одруженому на єдиній дочці графа П. К. Ессена, було дозволено іменуватися графом Ессен-Стенбок-Фермор.

Рід графів Стенбок був внесений до дворянського реєстру Естляндской губ., а графи Стенбок-Фермор — до в V ч. рід. кн. С.-Петербурзької та Херсонської губернії. Герб роду Стенбок-Фермор, що мають титул графів Шведського королівства, внесений до Частина 11 Загального Гербовника дворянських родів Всеросійської імперії, стр. 34

Джерела[ред. | ред. код]

  • Стенбок, графский род // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: В 86 томах (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890–1907.