Сірий кардинал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Сірий кардина́л — так називають впливових людей (особливо у політиці), які діють негласно і зазвичай не обіймають формальних посад з такими повноваженнями. Владу «тіньового уряду» іменують криптократією.

Походження поняття[ред.ред. код]

Францією у часи формального правління монарха Людовіка XIII насправді фактично керував Рішельє (якого називали «червоним кардиналом» через колір шапочки, яку належало носити кардиналові), за котрим стояв отець Жозéф, хто не обіймав формальної посади, котрого й прозвали «сірим кардиналом» («Сіра Велебність»), бо він був ченцем (монахом) Ордену капуцинів, які носили рясу сірого кольору[1]. У романі «Три мушкетери» говориться, що «його ім'я вимовляли не інакше як пошепки».

Приклади в історії[ред.ред. код]

У німецькій історії термін «сірий кардинал» закріпився за дипломатом Фрідріхом фон Гольштейн, який, не займаючи скільки-небудь помітних посад, визначав курс зовнішньої політики Німеччини в 1890-1906 рр. [2] Кремлінологі називали сірим кардиналом Михайла Андрійовича Суслова, негласно відав питаннями ідеологічної роботи в ЦК КПРС. На початку 2000-х «сірим кардиналом Кремля» називали [3] Олександра Волошина, який раніше обіймав посаду голови Адміністрації Президента РФ. Потім протягом 2000-х «сірим кардиналом Кремля» називали [4] Владислава Суркова, заступника керівника Адміністрації Президента РФ.

Посилання[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]