Хака (танок)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Хака — маорійський ритуал, що поєднує в собі танці, спів та своєрідну міміку. Вперше хаку почали виконувати воїни маорі сотні років тому: перед кожним боєм вони за допомогою страхітливих рухів тіла і криків, виряченими очима і висунутим язиком, своєю лютою експресією намагалися залякати ворога. Пізніше хаку стали використовувати і в мирних цілях, розповідаючи за допомогою неї про маорійські традиції й вірування. Сьогодні хака є неодмінним атрибутом громадських і державних заходів.

У Новій Зеландії існує багато різних версій традиційного танцю, є навіть армійське її виконання. Та, загалом, капа хака — це не тільки чоловічий танок, що супроводжується недружніми вигуками. Є й жіночий напрямок стародавнього звичаю, яке називається «пої». Це також танок, що поєднується з жонглюванням куль на мотузках. Природно, що жіноча хака спокійніша від чоловічого варіанту. Попри те, що будь-який різновид хаки в Новій Зеландії поважають і шанують, популярним на весь світ цей обрядовий спів у супроводі хитромудрих рухів став саме завдяки національній команді країни з регбі.

All Blacks Haka.jpg

Смарагдовий, ідеально підстрижений газон. Супроти одна одній стоять дві групи чоловіків: кремезних і м'язистих, неймовірно сильних навіть на вигляд та одягнених у спортивну форму. Гравці збірної Нової Зеландії з регбі одягнені у все чорне: єдине світле пасмо — срібний лист папороті на грудях у кожного спортсмена.

Абсолютно не має значення, у що одягнені іхні опоненти. Абсолютно не важливо, хто вийшов на поле проти новозеландських All Blacks. Нащадки маорі заспівають і станцюють страхітливу пісню війни проти будь-якого суперника…

Офіційно збірна Нової Зеландії з регбі з'явилася в 1892 році. А у 1905 році британська газета «Daily mail», після розгрому новозеландцями місцевої команди, прозвала команду All Blacks («цілком чорні»). Так, завдячуючи своїй чорній формі й газетярам, збірна Аотеароа — країни довгої білої хмари — отримала прізвисько, яка спільно з хакою, яку гравці виконують перед кожною грою, стала іх візитівкою.

Виконання хаки дозволяє гравцям збірної налаштуватися на гру, забувши про все, що не стосується гри.

Спочатку All Blacks виконували хаку «Ка мате», точніше її частину, яка розповідає про чудесне спасіння воїна від ворогів завдяки Сонцю. Ключові уривки з цієї хаки:

Ka mate, ka mate! ka ora! ka ora! Whiti te ra!

Це смерть, це смерть! (Або: Я помру) Це життя! Це життя! (Або: Я буду жити) Сонце світить!

На додаток до цієї хаки, вигаданої сотні років тому вождем Раупарахі, All Blacks використовують і нову Kapa o-Pango («цілком чорні»), створену спеціально для збірної Нової Зеландії з регбі. У ній мова йде не про подвиги колишніх маорі, а про сучасність: про бажання спортсменів здобувати перемоги, захищаючи честь країни. Про те, що новозеландці збираються зробити з суперниками, красномовно показує один із жестів нової хаки: рух долоні, що перерізає горло.

Посилання[ред.ред. код]