Холоднокровність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Холоднокро́вні, пойкілотермність — це організми нездатні підтримувати постійну температуру тіла (термічний гомеостаз), таким чином, що їх температура тіла залежить від температури довкілля. Іншими словами, вони використовують методи терморегуляції, відмінні від методів терморегуляції ссавців та птахів. Причина в тому, що артеріальна кров змішується з венозною. Холоднокровні організми у великій мірі є «рабами» середовищ, в яких вони мешкають, маючи ту ж саму температуру, що і середовище.

Проте, термін «холоднокровність» (як і «теплокровність») зараз визначений дуже нечітко та існують декілька можливих визначень терміну, що приводить до непорозумінь. Неможливо розділити всі організми на дві категорії при будь-якому визначенні. Підтримка температури тіла залучає велику кількість механізмів, що дають в результаті майже безперервний спектр температур тіла та ступеню впливу довкілля, із ідеальними класичними визначеннями на протилежних кутах цього спектра.Всі інші хребетні (земноводні, плазуни, риби) і всі безхребетні є холоднокровними.

У холоднокровних тварин процеси обміну речовин протікають у 20-30 разів повільніше, ніж у теплокровних. Тому температура їх тіла вище температури довкілля максимум на 1-2 градуси. Холоднокровні тварини активні тільки в теплу пору року. Коли температура знижується, то у холоднокровних тварин знижується швидкість руху. На зиму вони впадають у стан анабіозу, тобто в сплячку.

Посилання[ред. | ред. код]