Хусє-Шічжухоуді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хусє-Шічжухоуді
Помер 85
Батько Хухан'є II
Брати, сестри Сюлань-Шічжухоуді, Хайтун-Шічжухоуді і Аньго
Діти Ваньші-Шічжуді, Уцзіхоу-Шічжуді і Цюйтежоші Чжуцзю

Хусє-Шічжухоуді (кит. 湖斜尸逐侯鞮; д/н — 85) — 6-й шаньюй південних хунну в 6385 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Син шаньюя Хухан'є II. Спочатку звався Чан. Посів трон 63 року після смерті стриєчного брата Цючу-Цзюйліньді під ім'ям Хусє-Шічжухоуді. 65 року повстав князь Хейби, що отримав підтримку від північних хунну. Імператорський уряд вирішив посилити контроль над південними хунну, впровадивши посаду дуляо-гянгюню (урядника), що контролював дяльність останніх. Було посилено залоги в Уюаніта Мейцзі. Того ж року відбито напад північних хунну на Шофан в Ордосі. Влада Хусє-Шічжухоуді обмежилася.

У 73 році загони південних хунну на чолі із західним тукі-ваном Сінєм брали участь у поході проти північних хунну. 74 року спільно з ханськими військами завдав поразки північним хунну біля гори Чжоує, захопивши 3—4тис. полонених. У 2-йполовині 70-х років південні хунну страждали через посуху, напади сарани, що спричинило голод. Лише допомога китайського уряду врятувало ситуацію.

У 84 році шаньюй наказав нападати на торгівців з північних хунну, незважаючи на отримання тими дозволу ханського уряду на торгівлю. У 85 році Хусє-Шічжухоуді відправив нові війська проти північних хунну, яків цей час боролися проти дінлінів на півночі та сяньбі на сході. Ще до завершення кампанії шаньюй помер. Йому спадкував стриєчний брат Їту-Юлюйді.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Barfield, Thomas (1989), The Perilous Frontier: Nomadic Empires and China, Basil Blackwell
  • Whiting, Marvin C. (2002), Imperial Chinese Military History, Writers Club Press
  • Cosmo, Nicola Di (2002), Ancient China and Its Enemies, Cambridge University Press
  • Crespigny, Rafe de (2007), A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms, Brill