Хімено (граф Памплони)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хімено
баск. Semeno Garses
Ім'я при народженнібаск. Semeno Garses
ПрізвиськоEl Fuerte і Indartsua
ПсевдоEl Fuerte і Indartsua
Народився8 століття
Помер789
КраїнаКаролінзька імперія
Місце проживанняДеєррі
Діяльністьвоїн
Суспільний станшляхтич[d]
Посадаволодар Памплониd
РідХіменес
БатькоГарсія (граф Собрарбе)
Брати, сестриФортун Ґарцезd
У шлюбі зFaquilened
ДітиІніго Хіменес і García Jiménezd

Хімено Сильний (ісп. Ximeno el Fuerte; бл. 745 — після 783) — 1-й граф Памплони в 758783 роках.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив зі знатного васконського роду. Ймовірно був онуком Гарсії Хіменеса, графа Собрарбе. Після смерті останнього у 758 році основні володіння успадкував Гарсія Інігес. З огляду на порядок повторення ім'я через покоління, то ймовірно Гарсія Хіменес мав сина Ініго, який помер до 758 року. На той час землі Памплони входи до складу графства Собрарбе. Як менший син Ініго — Хімено отримав невеличкі володіння з Памплоною та замком Монжардін (територія сучасного міста Деєррі).

За підтримки франків розширив володіння на Вігеру, Нахеру і Калаорру. У 778—779 роках підтримав походи франків до північної Іспанії. 781 року підтримав повстання Галіндо Веласкотенеса, графа Арагону. У відповідь кордовський емір Абдаррахман I завдав поразки спочатку Хімено, а потім Галіндо. було втрачено Вігеру, Нахеру і Калаорру, а Памплону — сплюндровано, в полон потрапив Фортун, брат Хімено. Втім Хімено залишився на троні Памплони, як васал Кордовського емірату. Помер або був повалений маврами 783 року. Його наступником став син Ініго.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Ajbar Machmuâ. Chronica anónima del siglo XI. — Madrid: Imprenta y estereotipia de M. Rivadeneyra, 1867. — P. 105. — 430 p.

Cañada Juste, Alberto «En los albores del reino ¿dinastía Iñiga?, ¿dinastía Jimena?». Príncipe de Viana, 253, 2011, pàg. 229—248. ISSN: 0032-8472.