Цзя Дань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Цзя Дань
Інші імена Цзя Дуньши
Народився 730(0730)
Наньпі
Помер 805(0805)
Підданство династія Тан
Громадянство Династія Тан
Національність китаєць
Діяльність науковець, державний службовець
Батько Цзя Юанянь

Цзя Дань (賈耽, 730 — 805) — китайський картограф та державний службовець часів династії Тан.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у 730 році Наньпі округу Цанчжоу (сучасна провінція Хебей). У період Тяньбао (742–755) отримав вчений ступінь мінцзин («знавець канонів»). Служив головою відомства громадських робіт (гунбу), начальником цензората (юйши-дафу), губернатором (цзе-души) одного з 15 округів — Шаньнаньдундао (сучасні провінції Сичуань, Хенань, Шеньсі, Хубей), з 793 до смерті 13 років був першим міністром (тунпін-чжанши).

Наукова й літературна діяльність[ред.ред. код]

Займаючись стосунками з іноземними державами і захоплюючись географією, склав «Го яо ту» («Зображення головного в державі»), а за імператорським наказом від 784 року — карту всієї країни і суміжних земель. Завершена була у 801 році та отримала назву «Хайней хуа і ту» («Зображення китайських і варварських [земель] в межах [чотирьох] морів»). Вона була 9 м завдовжки і 10 м заввишки, з сіткою в масштабі 1 цунь (3,11 см) до 100 лі (559,8 м), охопивши територію у 30000 лі зі сходу на захід і 33000 лі з півночі на південь, тобто майже всю Азію. Окрім Китаю представляла безліч «варварських» держав, відомості про яких Цзя Данина отримував від їх посланців.

Написані ним «Гуцзинь цзюньго даосянь си і шу» («Опис древніх і сучасних областей, держав, округів, повітів і [земель] варварів чотирьох [сторін світу]», 40 цзюанів), «Хуанхуа сидацзі» («Записки про Китайську імперію і [землі] чотирьох напрямків», 10 цзюанів) та інші твори втрачені.

У географічній главі «Ді Чи чжі» («Трактат про принципи землі») «Синь Тан шу» («Нова книга про епоху Тан») зберігся його нарис шляхів сполучення Китаю із закордоном. До антології «Юйханьшань фан цзи і шу» («Відновлені книги з оселі в горах Юйшань») Ма Гохань (1794–1857) включив «Ши дао цзи» («Записки про десять шляхів», 1 цзюань) і «Туфань Хуанхе лу» («Записи про Тибет й Жовту річку») Цзя Даня. Чотири його нариси увійшли до «Цюань Тан вень» («Вся проза [епохи] Тан») і один вірш в «Цюань Тан ши» («Вся поезія [епохи] Тан»).

Джерела[ред.ред. код]

  • Needham, Joseph. (1986). Science and Civilization in China: Volume 4, Physics and Physical Technology, Part 3, Civil Engineering and Nautics. Taipei: Caves Books Ltd.