Цзя Дань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цзя Дань
Псевдо Цзя Дуньши
Народився 730(0730)
Наньпі
Помер 805(0805)
Wanniand, Jingzhao Fud[1]
Поховання Chang'an Countyd[1]
Підданство династія Тан
Національність китаєць
Діяльність науковець, державний службовець
Посада Chancellor of the Tang dynastyd
Батько Цзя Юанянь
Діти Jia Choud[1], Jia Lind[1] і Jia Roud[1]

Цзя Дань (賈耽, 730 — 805) — китайський картограф та державний службовець часів династії Тан.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у 730 році в Наньпі округу Цанчжоу (сучасна провінція Хебей). У період Тяньбао (742—755) отримав вчений ступінь мінцзин («знавець канонів»). Служив головою відомства громадських робіт (гунбу), начальником цензората (юйши-дафу), губернатором (цзе-души) одного з 15 округів — Шаньнаньдундао (сучасні провінції Сичуань, Хенань, Шеньсі, Хубей), з 793 до смерті 13 років був першим міністром (тунпін-чжанши).

Наукова й літературна діяльність[ред. | ред. код]

Займаючись стосунками з іноземними державами і захоплюючись географією, склав «Го яо ту» («Зображення головного в державі»), а за імператорським наказом від 784 року — карту всієї країни і суміжних земель. Завершена була у 801 році та отримала назву «Хайней хуа і ту» («Зображення китайських і варварських [земель] в межах [чотирьох] морів»). Вона була 9 м завдовжки і 10 м заввишки, з сіткою в масштабі 1 цунь (3,11 см) до 100 лі (559,8 м), охопивши територію у 30000 лі зі сходу на захід і 33000 лі з півночі на південь, тобто майже всю Азію. Окрім Китаю представляла безліч «варварських» держав, відомості про яких Цзя Данина отримував від їх посланців.

Написані ним «Гуцзинь цзюньго даосянь си і шу» («Опис древніх і сучасних областей, держав, округів, повітів і [земель] варварів чотирьох [сторін світу]», 40 цзюанів), «Хуанхуа сидацзі» («Записки про Китайську імперію і [землі] чотирьох напрямків», 10 цзюанів) та інші твори втрачені.

У географічній главі «Ді Чи чжи» («Трактат про принципи землі») «Синь Тан шу» («Нова книга про епоху Тан») зберігся його нарис шляхів сполучення Китаю із закордоном. До антології «Юйханьшань фан цзи і шу» («Відновлені книги з оселі в горах Юйшань») Ма Гохань (1794–1857) включив «Ши дао цзи» («Записки про десять шляхів», 1 цзюань) і «Туфань Хуанхе лу» («Записи про Тибет й Жовту річку») Цзя Даня. Чотири його нариси увійшли до «Цюань Тан вень» («Вся проза [епохи] Тан») і один вірш в «Цюань Тан ши» («Вся поезія [епохи] Тан»).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Needham, Joseph. (1986). Science and Civilization in China: Volume 4, Physics and Physical Technology, Part 3, Civil Engineering and Nautics. Taipei: Caves Books Ltd.
  1. а б в г д China Biographical Database