Шеньсі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шеньсі

陕西, Shǎnxī

Terracotta Warriors (24137068936).jpg
陕 або 秦 (Shǎn або Qín)
Адм. центр Сіань
Найбільше місто Сіань
Країна Flag of the People's Republic of China.svg КНР
Регіон Провінція
Межує з: сусідні адмінодиниці
Шаньсі, Хенань, Хубей, Чунцін, Сичуань, Ґаньсу, Нінся-Хуейський автономний район, Внутрішня Монголія ?
Населення
 - повне 37,05 млн ([[|17]])
 - густота 180 ([[|21]])
Площа
 - повна 205 800 км²
Висота
 - максимальна 3750 м
(Mount Taibaid)
Часовий пояс UTC+8
ВВП 288,4 млрд юанів
Губернатор Чень Демін
Секретар КПК Лі Цзяньго
Вебсайт shaanxi.gov.cn
Код ISO 3166-2 CN-SN
China Shaanxi.svg

Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Шеньсі

Шеньсі́[1], або Шаньсі (кит. трад. 陝西, спр. 陕西, піньїнь: Shǎnxī, акад. Шансі) — провінція у центрі Китаю. Провінційний центр і найбільше місто — Сіань. Населення 37,05 млн (17-е місце серед провінцій; дані за 2004 р.).

Географія[ред. | ред. код]

Площа провінції 205 800 км² (11-е місце).

Історія[ред. | ред. код]

Шеньсі вважається однією з колисок китайської цивілізації. Тринадцятьом феодальних династіям від Чжоу до Тан Чан'ань (кит. 長安) нині Сіань) слугував столицею. Саме ж місто Чан'ань було засновано в 762 році до н. е.  З Чан'аня починався Північний Шовковий шлях. За часів династії Цінь Шенсі став частиною регіону Цінджі (кит. 京畿道) і залишався в цьому регіоні до династії Тан. За часів Східної династії Хань столиця була перенесена до Лояну, а Чан'ань отримав нову назву Сікін. Під час династії другої Чжоу столицю знову було повернуто до Чан'аню. Під час династії Сун Шеньсі знаходився на перетині династії Сун, Ляо, а також Західного Ся (кит. 西夏), врешті лишилося під управлінням династії Цзінь. У 1260 році, за часів монгольських завоювань, було утворено провінцію Цінь-Шу. Провінція на початку епохи Юань включала більшість територій сучасної Шеньсі, південно-західну частину Внутрішньої Монголії, південно-східну частину Ґаньсу (близько Цинюаня), північно-західну провінцію Сичуань і невелику частину Цинхай. У 1294 році за часів династії Юань від Шенсі була відокремлена провінція Сичуань. У 1376 р., за часів епохи Мін було утворено адміністрацію в Шенсі. В ті часи до провінції входили Шенсі, сучасні Ґаньсу, Нінся та частина Цинхай. Після заснування династії Цін Ґаньсу був відокремлений від Шеньсі, але обома провінціями й далі керував віце-імператор Шен-Ґану.

В 1850-х рр. в Шеньсі та Ґаньсу спалахнули антимусульманські повстання, які в 1862 році перейшли в широкомасштабні бойові дії організовані вже хуейцями і які отримали назву Дунганське повстання. До кінця червня повстанці захопили в облогу столицю провінції Сіань, але до осені 1863 року військами цінського генерала До Лун'а ( кит. 多隆阿) сили повстанців були витіснені до Ґаньсу. Починаючи з 1866 року повстання поширилося на провінції Нінся, Цінхай, Сіньцзян та Зовнішню Монголію. У 1867 р. уряд Цін розпочав наступ на Шеньсі і відправив до провінції одного зі своїх найбільш здібних командирів, генерала Цзо Цзоньтанга. У жовтні 1868 року війська Цзо Цзунтан розпочали військові дії у провінції. З того часу і до 1873 р. в Ґаньсу та Шенсі відбувалися постійні криваві різанини, внаслідок яких загинуло 20,77 млн людей. Ця війна сильно змінила етнічний склад населення.

Під час Другого дунганського повстання (1895-1896) хуейські мусульмани Сіань відмовилися приєднатися до повстанців Ґаньсу.

22 жовтня 1911 року рух Тунменхуй, очолюваний Цзін Динченом і Цянь Діном, підняли повстання і через 2 дні захопили Сіань.

Республіка Китай[ред. | ред. код]

Під час Синхайської революції повстанський рух швидко поширився на півдні і заході країни — провінції Хунань і Шеньсі проголосили незалежність від Пекіна. 22 жовтня 1911 відбулося повстання в Сіані. Громада мусульман-хуейців на чолі з Чжаном Фенхуї в Шеньсі підтримували революціонерів, тоді як мусульмани-хуейці з Ґаньсу на чолі з Ма Анляном підтримували Цін. Невдовзі поміж цими громадами виникли бойові зіткнення де прибічники династії Цін атакували Шеньсі. Однак, після звістки про те, що Пуй збирається зректися престолу, Ма погодився приєднатися до республіканців. Революціонери створили військовий уряд двох міст Циньлунь (Шенсі) та Фухань (Ґаньсу) і обрали Чжан Фенхуя новим губернатором. Після того, як 24 жовтня було захоплено квартал Сіань-Маньчжу, синхайські сили вбили під час різанини бл. 20 тис. маньчжурців. Вижити вдалося небагатьом заможнім маньчжурам, яких відкупили їхні жінки. Молоді маньчжурські дівчата були схоплені мусульманами-хуейцями і навернені в мусульманство.

Після утворення Китайської республіки в 1912 році була проведена адміністративно-територіальна реформа, в ході якої провінції і повіти збереглися, але були скасовані управи і округи, а колишні комісаріати стали повітами.

У 1918 році командувачем націоналістичних військ у Шенсі став Юй Южень, але в 1922 році війська були розпущені. У 1927 році Юй став постійним членом урядового комітету націоналістів і залишався на посаді до 1930 року.

В кінці 1920-х рр. у різних районах провінції Шеньсі почалися збройні виступи на підтримку радянської влади. В 1934-1936 рр. керівництво над північчю провінції здійснювали комуністичні уряди Хубей-Хенань-Шенсі (кит. 鄂 豫 陕 苏维埃), Сичуань-Шенсі та Північного Шенсі. У 1937 році після узгодження з Гомінданом з метою відкриття другого фронту в спільній боротьбі проти японців*, комуністи на кордоні з провінціями Шенсі, Ґаньсу та Нінся утворили регіон ШенҐанНін (кит. 陝甘寧 邊區 ), столицею якого стало місті Ян'ань. Однак, після того як Японія капітулювала, комуністи й далі залишилися контролювати регіон. В березні 1947 року Гоміндан почав наступ і спочатку перемагав комуністів, але в 1948 році вони перейшли в контрнаступ і в квітні знову відновили владу в Ян'ані. У травні-червні 1949 року гомінданські війська Ху Цзуннаня зазнали нищівної поразки, втративши центральну частину провінції Шеньсі, в тому числі і Сіань. Місто зайняли комуністи на чолі з Пен Дехуаєм. У червні 1950 року регіон ШенҐанНін було реорганізовано у Північно-Західний військово-політичний комітет (кит. 西北军政委员会).

Адміністративний поділ[ред. | ред. код]

Провінція Шеньсі поділяється на дев'ять міських округів та одне місто субпровінційного значення

Карта # Українська назва Китайська назва Піньінь Тип
ShaanxiMap.png
1 Сіань 西安市 Xī'ān Shì місто субпровінційного значення
2 Анькан 安康市 Ānkāng Shì міський округ
3 Баоцзі 宝鸡市 Bǎojī Shì міський округ
4 Ханьчжун 汉中市 Hànzhōng Shì міський округ
5 Шанло 商洛市 Shāngluò Shì міський округ
6 Тунчуань 铜川市 Tóngchuān Shì міський округ
7 Вейнань 渭南市 Wèinán Shì міський округ
8 Сяньян 咸阳市 Xiányáng Shì міський округ
9 Яньань 延安市 Yán'ān Shì міський округ
10 Юйлінь 榆林市 Yúlín Shì міський округ

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Написання Шеньсі використовується, щоб уникнути омонімії з провінцією Shānxī.
  2. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред. | ред. код]