Чорний Сергій Григорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чорний Сергій Григорович
Народився 2 лютого 1957(1957-02-02) (67 років)
Селище Нововоронцовка, Херсонська область
Місце проживання Миколаїв
Країна Україна
Національність українець
Alma mater ОНУ ім. І. І. Мечникова
Галузь Ґрунтознавство, Охорона ґрунтів, Агроекологія.
Заклад Миколаївський національний аграрний університет
Вчене звання професор
Науковий ступінь доктор сільськогосподарських наук
Науковий керівник Швебс Г. І.

CMNS: Чорний Сергій Григорович у Вікісховищі

Чорний Сергій Григорович (нар. 2 лютого 1957, селище Нововоронцовка, Херсонська область) — український учений у галузі ґрунтознавства, охорони ґрунтів та агроекології, доктор сільськогосподарських наук (1997), професор (2003).

Біографія[ред. | ред. код]

Сергій Чорний народився в селищі Нововоронцовка на Херсонщині. В 1983 році закінчив Одеський національний університет імені І. І. Мечникова. У 1983—1986 роках навчався в аспірантурі в Українському НДІ зрошуваного землеробства Південного відділення ВАСГНІЛ (зараз  - Інститут зрошуваного землеробства Національної аграрної академії наук України, м. Херсон). В 1988 році захистив дисертацію на тему «Обґрунтування протиерозійних заходів та ґрунтозахисна ефективність плоскорізного обробітку ґрунту на зрошуваних землях Півдня України» на здобуття вченого звання кандидата технічних наук за спеціальністю 06.01.02 — меліорація та зрошуване землеробство. У 1997 році в Національному аграрному університеті (зараз  — Національний університет біоресурсів і природокористування України у місті Києві) захистив дисертацію «Теоретичні та прикладні основи раціонального використання ґрунтів схилових зрошуваних агроландшафтів Південного та Сухого Степу України» на здобуття вченого звання доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.03 — агроґрунтознавство і агрофізика). Науковим консультантом був доктор географічних наук, проф. Г. І. Швебс. З 1998 року по 2003 рік С. Г. Чорний працював завідувачем кафедри екології та географії в Херсонському державному університеті, а у 2003 році С. Г. Чорний був обраний за конкурсом на посаду завідувача кафедри ґрунтознавства та агрохімії Миколаївського державного (зараз — національного) аграрного університету.

Президент Українського товариства ґрунтознавців і агрохіміків (УТҐА) (2010—2014). Голова Миколаївського відділення УТҐА. Член експертної ради ВАК України з сільськогосподарських наук (2010—2011). Член редколегії Вісника Біосферного заповідника «Асканія-Нова» (2000—2003), Вісника аграрної науки Причорномор´я, а також журналів «Ґрунтознавство» та «Екологія та ноосферологія», збірника «Агрохімія і ґрунтознавство».

Автор більш як 200 публікацій, державних стандартів, авторських посвідчень і патентів на винаходи.

Основні праці[ред. | ред. код]

 1. Схилові зрошувані агроландшафти: ерозія, ґрунтоутворення, раціональне використання. — Херсон: Борисфен, 1996.
 2. Екологія Херсонщини. Посібник. — Херсон: Айлант, 2001 (у співавторстві з М. Ф. Бойко).
 3. Эрозиоведение: теоретические и прикладные аспекты. — Суми: Університетська книга, 2004 (в соавторстве с А. А. Светличним и Г. И. Швебс).
 4. Основи ерозіознавства. Підручник. — Суми: Університетська книга, 2007 (у співавторстві з О. О. Світличним).
 5. Наукові основи охорони та раціонального використання зрошуваних земель. –К.: Аграрна наука, 2009 (у співавторстві з В. А. Сташук, С. А. Балюк та ін.).
 6. Scientific communication and E-learning. — Kiyv, 2009 (в співавторстві з О. ван Климпутом, Г. Хохманом, Х. ван Хьюленброком та ін.).
 7. Наукові та прикладні основи захисту ґрунтів від ерозії в Україні (за ред. С. А. Балюка та Л. Л. Товазнянського). — Харків: НТУ ХПІ, 2010 (у співавторстві з С. А. Балюк, Д. О. Тімченко та ін.).
 8. Современные проблемы эрозиоведения. Монография. — Белгород: Изд–во Констанца, 2012 (в соавторстве с Ф. Н. Лисецким, А. А. Светличным).
 9. Комплекс протидеграційних заходів на зрошуваних землях України. — К.: Аграрна наука, 2013 (у співавторстві з В. С. Дишлюк, В. А. Сташук та ін.).
 10. Оцінка якості ґрунтів. Навчальний посібник. — Миколаїв: МНАУ, 2018.
 11. Основи агрономічної хімії. Навчальний посібник. — Миколаїв. МНАУ, 2020.

Джерела[ред. | ред. код]