Чуб (морфологія птахів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Чуб (у птахів))
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чуб — довге густе пір'я на голові деяких птахів. Він складається з половинчастих пір'їн: їх стрижні мають борідки тільки з одного боку. Розташовані ці пір'їни вдовж голови, шиї, верхньої частини спини і здатні до скуйовдження і вібрацій — за рахунок підшкірних м'язів.

Виражені у деяких качиних, таких як крех, чернь чубата, мартинових (крячок рябодзьобий) а також омелюхів, папуг (какаду-інка), чапель (чапля велика блакитна, чепура мала), бакланів (чубатий баклан), вінценосних журавлів та інших. Обриси і форма чуба допомагають у визначенні видової приналежності птахів[1].

Опис[ред. | ред. код]

Найбільш відомими «чубатими» птахами, ймовірно, є какаду і їх менші родичі корела, що належать до родини Cacatuidae, представники якої трапляються в Австралії, архіпелазі Бісмарка і Філіппінах[2]. Ці птахи можуть за бажанням рухати своїм чубом вгору або вниз. Цю властивість вони використовують для спілкування з родичами, а також для залякування ворогів: раптове підняття чуба справляє значний ефект і збільшує візуально розміри птаха[3]. Залежно від виду чуби бувають «лежачими» або «завернутими»[4]. Перші складаються з прямих пір'їн, вони лежать у напрямку зверху вниз і малопомітні в звичайному положенні, піднімаючись тільки рухом м'язів (такий чуб має великий білочубий какаду). Другі впадають в око навіть у спокійному стані птаха, бо мають загнуту форму, кінець пір'їни закручується в напрямку кореня, часто вперед. Закручені чуби часто яскраво забарвлені. Таку форму чуба мають какаду-інка і великий жовточубий какаду[3]. Деякі птахи, такі як рожеві какаду сполучують у своїх чубах і прямі і закручені пір'їни[3].

Чуби з пір'я мають і деякі одомашнені види птахів. Вони можуть мати двояке походження: внаслідок цілеспрямованої селекції або випадкових мутацій. Їх форма відрізняється різноманітністю у різних видів, генетичні механізми виникнення поки залишається не зовсім ясними. Чубове пір'я є об'єктом вивчення у дослідженням морфології і споріднених біологічних дисциплін, зокрема, в свійських видів.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України. — Київ, 2002. — С.6.
  2. Roberson, Don. COCKATOOS Cacatuidae. Bird Families of the World. Процитовано 2 May 2013. 
  3. а б в Highfill, Carol. Those Magnificent Cockatoo Crests. Cockatoo Heaven. Архів оригіналу за 8 липень 2017. Процитовано 2 May 2013. 
  4. Moustaki, Nikki (2005). Parrots for Dummies (вид. 1st). Indianapolis, IN: Wiley Pub. ISBN 978-0764583537.