Франческо да Вольтерра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 16:01, 21 серпня 2013, створена Іванко1 (обговорення | внесок) (оформлення за допомогою AWB)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Франческо ді Нері да Вольтерра. Поліптих Св. Павла. 1365. Колекція Чіні, Венеція.

Франческо ді Нері да Вольтерра (італ. Francesco di Neri da Volterra'', відомий з 1338 р., † до 1386 р.) — Італійський художник.

Перші відомості

Відомостей про дату народження художника не збереглося. Франческо народився в Вольтерра, про що свідчить його прізвисько; творчість майстра задокументовано з 1338 року. Зберігся запис про те, що в квітні 1338 камерленго Комуни Вольтерри замовив художнику картину «Мадонна з немовлям». Інші платіжні документи, в яких фігурує ім'я Франческо, датуються січнем 1339 р. і серпнем 1343-го. На думку дослідників від цього раннього періоду не збереглося ніяких творів художника.

Піза

У 1343 Франческо працював як у Пізі так і в Вольтерра. У 1346 році він написав картину для вівтаря пізанського собору (нині втрачено). У 1347 році дружина художника серйозно захворіла, і він написав «Мадонну П'єтра» заради її зцілення. Другий половині 1340-х років приписують ряд збережених творів: полиптих «Мадонна делла Латта» (Мадонна Млекопітательніца) з музею Сан Маттео, Піза; фреску «Розп'яття з майбутніми святими», написану для монастиря Св. Сильвестра (нині в музеї Сан Маттео, Піза); Бандінеллі (ікона для процесій), написану для братства св. Лючії, на одній стороні якої художник зобразив Розп'яття з майбутніми святими, на інший Св. Лючію з Рікуккі в оточенні двох ангелів і ченців братства (Фондацьоне Палаццо Блу, Піза). У всіх цих роботах видно вплив місцевої пізанською традиції і творчості Джованні ді Нікола, так і сієнської школи — Сімоне Мартіні і Ліппі Меммі.

У 1358 Франческо фігурує вже як громадянин Пізи і поряд з художником Джованні ді Нікола входить до складу Головної Ради (Consiglio maggiore del Popolo) — урядового органу. Під час загострення відносин між Пізою і Вольтерри, Франчесько грав важливу посередницьку роль, про що свідчать документи від 1363 року. Коли у вересні того ж року помер генерал Гізелла дельї Убальдіні та Карда, колишній «військовим міністром» Пізи, Франческо було доручено прикраса всіх предметів майбутньої похоронної процесії — труни, розпису прапорів гербами міста і сімейства померлого, прикраса збруї і попон для коней тощо.

У 1365 році художник розписував панелі вівтаря Св. Павла для церкви Санта Катерина, який замовила Нута, вдова Ванні та Перчівалле та Вікопізано. У центрі поліптиха (225х252 см) на готичному троні сидить св. Павло в оточенні ангелів; на бічних панелях — Іван Хреститель, святі Петро, Пилип та Іван Богослов. У верхній частині вівтаря зображено Благовіщення. Твір нині зберігається в колекції Чіні, Венеція, однак дебати навколо того чи є поліптих з колекції Чіні саме вівтарем з церкви Санта Катаріна, остаточно не завершені. Згідно з збереженим документам з кінця 1365 Франческо проживав при капелі Св. Миколая в Пізі. У 1368 р. художники Джакомо ді Мікеле (на прізвисько Джера), Джамбелло ді Бароне і Неруччо ді Федеріго були призначені судом експертами для визначення справедливої ​​компенсації за виконані Франческо фрески та картини для монастиря Сан П'єтро у Вінкулісе.

Єдиний підписаний Франческо твір — це «Мадонна з немовлям на троні і три донатора» (Галерея Естенсе, Модена). По всій імовірності вона була центральною темою поліптиіха, від якого збереглася ще одна стулка — «Іван Богослов» з колекції Чіні, Венеція. Саме навколо цього твору вибудований каталог відомих сьогодні пізніх робіт майстра. Йому приписують ще один полиіптих, від якого збереглося тільки центральна частина «Оплакування Христа» (Вольтерра, Пінакотека); цю роботу, що раніше перебувала в госпіталі Св. Марії Магдалини відомий угорський мистецтвознавець М. Босковіц датує початком 1360х рр.; Енцо Карлі вбачає в ній вплив Луки ді Томмі. Він же приписує Франческо ще одну роботу — «Мадонну з немовлям на троні» з церкви Святих Бенедикта і Лючії в Сан Бенедетто Сеттімо недалеко від Кашина. Франческо ді Нері також приписують фрагмент фрески «Мадонна з немовлям» з церкви Мадонни деі Галетті в Пізі (Каліка 1986); дві панелі із зображенням св. Бенедикта і св. Ромуальда з музею Сан Маттео, Піза (обидві походять з абатства Сан Дзено); «Мадонну з немовлям» з приватного зібрання, Флоренція, дв частини поліптиха зі святими і ангелами з Музею образотворчих мистецтв, Бостон; фрагменти фресок в ц. Санта Марія а Орбіньяно-Лампореккьо.

Історія Йова

З квітня 1370 по серпень 1371 Франческо очолював бригаду майстрів, в яку входили художники Неруччо ді Федеріго, Чеккі ді П'єтро, Якопо ді Франческо і помічник (garzone) Берто д'Аргоменто да Вольтерра. Цим майстрам було доручено відновлення повного циклу фресок «Історія Йова» на південній стіні пізанського Кампосанто, велика частина яких пов'язана з ім'ям Таддео Геді. Сучасні дослідження визначили, що найбільш суттєвої реставрації зі значним переробленням фрагментів були піддані сцени Піра Йова та Стада Іова. У документі від 29 листопада 1372 Берто д'Аргоменто знову фігурує як учень і помічник Франческо терміном на рік. Підтвердженням безперервних зв'язків художника з рідним містом служить наступний документ від 1376, в якому влада Вольтерри дають дозвіл Франческо на оренду майна що належить місту. Квітнем 1377 датований платіжний документ, згідно з яким художник отримав плату від пізанської комуни за виконане ним «Розп'яття».

Остання згадка

Ймовірно, останній документ, в якому фігурує ім'я Франческо, був складений 28 січня 1386, в ньому йде мова про Ніколозії, дочки «quondam Francisci Nerii pictoris de Vulterris» — померлого Франческо Нері художника з Вольтерри. Тим не менш, недавні архівні дослідження дають підстави вважати, що художник проживав в капелі Св. Миколи щонайменше до 1403.

Джерела

  • E. Carli, Pittura pisana del Trecento, Milano 1961, II, pp. 49–53;
  • M. Boskovits, Un'apertura per F. N. da V., in Antichitàviva, VI (1967), 2, pp. 3–11;
  • E. Virgili, Notizie edite ed ined. su pittori pisani del XIV sec., in Comune di Pisa. Rassegna, VI (1970), 7-8, p. 64;
  • L. Bellosi, Buffalmacco e il Trionfo della Morte, Torino 1974, pp. 97, 108 s. nn. 113 s.;
  • E. Carli, Volterra nel Medioevo e nel Rinascimento, Pisa 1978, pp. 73 s.;
  • A. Caleca, in Pisa. Museo delle sinopie del Camposanto monumentale, Pisa 1979, pp. 70 s.;
  • E. Carli, La Pinacoteca di Volterra, Pisa 1980, pp. 29 s.;
  • Dipinti toscani e oggetti d'arte dalla collez. Vittorio Cini, a cura di F. Zeri — M. Natale — A. Mottola Molfino, Venezia 1984, pp. 19 s.;
  • A. Caleca, in La pittura in Italia. Il Duecento e il Trecento, Milano 1986, p. 572 e
  • M. Bietti, in La Galleria Estense di Modena, Bologna 1987, p. 46;
  • M. Fanucci Lovitch, Artisti attivi a Pisa fra XIII e XVIII secolo, Pisa 1991, pp. 118 s.;
  • A. Caleca, in Il Camposanto di Pisa, a cura di C. Baracchini — E. Castelnuovo, Torino 1996, pp. 27–29