Клейкий рис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клейкий рис в банановому листі

Клейкий рис (іноді зустрічаються також назви «липкий рис», «солодкий рис») — сорт рису (Oryza sativa var. glutinosa) в Азії, що характеризується яскраво вираженим смаком і високою міцністю при кулінарній обробці. Цей різновид рису особливо часто використовується для приготування солодких страв (і тому іноді називається «солодким»).

Лаоська корзинка для зберігання приготовленого клейкого рису

Клейкий рис зазвичай не містить клейковини і може безпечно використовуватися у відповідній дієті [1]. Він відрізняється від звичайного рису відсутністю або мінімальним вмістом амілози і високим вмістом амілопектину; останній якраз надає йому «клейкості». Генетичні відмінності між звичайним і клейким рисом складаються в точкової мутації одного гену, відповідального за біосинтез амілози[2].

У В'єтнамі клейкий рис, свинина і боби мунг є інгредієнтами для приготування традиційних пирогів бань чунг для свята Тет. Клейкий рис вживається там протягом усього року як основа для солодощів, приготованих у банановому листі. В Таїланді та Лаосі має назву кхао няо.

Див. також

Примітки

  1. Raymond, N., Heap, J., Case, S. Practical Gastroenterology. September 2006. — P. 73.
  2. Olsen, K. M., Purugganan, M. D. Molecular Evidence on the Origin and Evolution of Glutinous Rice. // Genetics. — 2002. — Vol. 162. — P. 941—950.