Хребет Гаккеля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:56, 12 травня 2019, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 4; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta14))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Bathymetric/topographic map of the Arctic Ocean and the surrounds
Bathymetric/topographic map of the Arctic Ocean and the surrounds

Хребет Гаккеля (раніше відомий як Нансеновська Кордильєра і Арктичний Серединно-Океанічний хребет)[1]середино-океанічний хребет, дивергентна границя тектонічних плит: Північно-Американської й Євразійської[2]. Хребет розташован у Північному Льодовитому океані між Гренландією і Сибіром, довжиною близько 1800 км. Геологічно з'єднує північну частину Серединно-Атлантичного хребета з Рифтом моря Лаптєвих.

Існування і приблизне місце розташування хребта Гаккеля було передвіщене відомим Радянським полярним дослідником Яковом Яковичем Гаккелєм і виявлено радянською арктичною експедицією в середині 20 століття. Хребет названо на його честь. Назву було затверджено в квітні 1987 року Підкомітетом з географічних назв і номенклатурі Особливості дна океану (SCGN, тепер SCUFN)[1].

На хребті відбувається повільна дивергенція зі швидкістю менш ніж 1 см/рік. В 20-му сторіччі хребет Гаккеля вважався не вулканічним; у 1999, вчені з атомних підводних човнів виявили активні вулкани на цьому хребті.

Ресурси Інтернету

Література

  • Jokat, Wilfried, and Mechita C. Schmidt-Aursch. 2007. "Geophysical Characteristics of the Ultraslow Spreading Gakkel Ridge, Arctic Ocean". Geophysical Journal International. 168, no. 3: 983-998.

Посилання

  1. а б IHO-IOC GEBCO Gazetteer (PDF). International Hydrographic Organization/Intergovernmental Oceanographic Commission. September 2007. Архів (PDF) оригіналу за 3 липня 2013. Процитовано 24 травня 2008.
  2. "GPS Measurements Reveal Imprint of North American Plate in Siberia", Earth Institute at Columbia University, 2003