Хребет Гаккеля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Bathymetric/topographic map of the Arctic Ocean and the surrounds
Bathymetric/topographic map of the Arctic Ocean and the surrounds

Хребет Гаккеля (раніше відомий як Нансеновська Кордильєра і Арктичний Серединно-Океанічний хребет)[1]середино-океанічний хребет, дивергентна границя тектонічних плит: Північно-Американської й Євразійської[2]. Хребет розташовано у Північному Льодовитому океані між Гренландією і Сибіром, довжиною близько 1800 км. Геологічно з'єднує північну частину Серединно-Атлантичного хребта з Рифтом моря Лаптєвих.

Існування і приблизне місце розташування хребта Гаккеля було передвіщене відомим Радянським полярним дослідником Яковом Яковичем Гаккелєм і виявлено радянською арктичною експедицією в середині 20 століття. Хребет названо на його честь. Назву було затверджено у квітні 1987 року Підкомітетом з географічних назв і номенклатурі Особливості дна океану (SCGN, тепер SCUFN)[1].

На хребті відбувається повільна дивергенція зі швидкістю менш ніж 1 см/рік. У XX сторіччі хребет Гаккеля вважався не вулканічним; у 1999, вчені з атомних підводних човнів виявили активні вулкани на цьому хребті.

Ресурси Інтернету

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Jokat, Wilfried, and Mechita C. Schmidt-Aursch. 2007. "Geophysical Characteristics of the Ultraslow Spreading Gakkel Ridge, Arctic Ocean". Geophysical Journal International. 168, no. 3: 983-998.

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. а б IHO-IOC GEBCO Gazetteer (PDF). International Hydrographic Organization/Intergovernmental Oceanographic Commission. September 2007. Архів (PDF) оригіналу за 3 липня 2013. Процитовано 24 травня 2008.
  2. "GPS Measurements Reveal Imprint of North American Plate in Siberia", Earth Institute at Columbia University, 2003. Архів оригіналу за 31 березня 2017. Процитовано 18 травня 2009.