Охорона природи, 1921 (книжка)
Шарлемань М. Охорона природи. Київ, 1921. — 48 с.
Примірники книжки зберігаються у Книжковій палаті та Науковій бібліотеці ім. Максимовича.
- Як людина нищить природу і що з того виходить
- Охорона природи в Америці
- Охорона природи в Зах. Европі
- Охорона природи в Африці, Австралії й Азії
- Охорона природи в Росії до революційної доби
- Охорона природи на Україні
- Список головнішої літератури в справі охорони природи
1919 року видатний зоолог та природо охоронець Микола Васильович Шарлемань планував видати в «Трудах» Сільськогосподарського вченого комітету України[1] серйозну працю про охорону природи в світі, що мав розпочати цілий цикл науково-популярних природоохоронних книжок за його авторством.
Книжка «Охорона природи» вийшла друком лише за два роки (у зв'язку із тимчасовим припиненням діяльності Сільськогосподарського наукового комітету, на час деникинської влади у Києві)[2].
Через це, вона починається тривожними думками про наслідки громадянської війни для природи:
«Війна та революція завдали природі нашої країни глибоких ран. Порубано більше половини загальної площі лісів, розорано останні куточки степів, постріляно багато цікавих і рідких звірів та птахів, знищено та й ще нищиться багато риби в річках».
На 50 сторінках (найбільше за обсягом природоохоронне видання початку 20 століття) міститься детальний опис втрат природи в світі за осяжний історичний період, а також опис природоохоронних ініціатив США, Західної Європи та Африки.
У книжці М.Шарлемань критично висловлюється щодо режиму Єллоустоунського національного парку: «На мій погляд, таке втручання в природу, як акліматизація риб, винищення хижаків ледве чи погоджується з науковою ідеєю заповідного парку».
Щодо ж України, то у виданні викладені всі наявні відомості про охорону природи у дореволюційний період, подаються відомості про природоохоронні організації і установи та історію їх появи, основні події останніх років в галузі охорони природи. Загалом, автор закликав до масштабного розгортання природоохоронної діяльності, орієнтованої на західні стандарти.
«Якими шляхами піде далі історія охорони природи на Україні, тепер, звичайно, сказати не можна, бо досі організація цієї справи в нас перебуває в зародковому стані. Поки що нашим завданням є, крім дрібних виступів на захист окремих пам'ятників природи, — широка пропаганда і популяризація ідей охорони природи серед широких народніх мас».
«Ми будемо йти до того, щоб усім стало ясно, що справа охорони природи в інтересах науки і практичного життя не повинна бути забутою».
Книжка отримала теплі відгуки від колег. У своїй рецензії О.Яната зазначив:
«Треба побажати, щоб ця цінна і своєчасно видана книжка авторитетного в справах охорони природи автора, що стоїть і на чолі цієї справи на Україні, як голова Секції охорони природи С.-Г. наукового комитету України, як найскоріше і як найширше розійшлася в Україні і спричинилася до розвитку в нас ідей охорони природи».
У 40-х роках Головлітом заборонено видавати в бібліотеках чимало книжок природоохороної тематики. Серед перших у цих чорних списках була та сама брошура Шарлеманя «Охороняйте рідну природу!»[3].
Очевидно, більша частина накладу книги була знищенна. Сьогодні вона є однією з найбільших бібліографічни рідкостей серед природничої літератури в Україні. Достовірно відомо лише наявність примірників у Бібліотеці ім. Максимовича (Київ) та НБУ ім. В. В. Вернадського.
- ↑ Сільськогосподарський вчений комітет України, існував з 1918 по 1927 роки при Міністерстві земельних справ. (Джерело: Професор Яната Олександр Алоїзович (1888—1927 р.): Збірник документів і матеріалів / Уклад. В. А. Вергунов, Т. Ф. Дерлеменко; наук. ред. В. А. Вергунов. — К. : Аграрна наука, 2003. — 224 с.
- ↑ Яната О.Рецензія. Шарлемань М. Охорона природи / О.Яната // Український ботанічний журнал. — 1921. — № 1-2. — С. 55
- ↑ Зведений покажчик застарілих видань, що не підлягають використанню в бібліотеках громадського користування та книготоргівельній сітці. — Х. : Вид.-во Книжкової Палати УРСР, 1954. — 393 с.
- Василюк О. Визначні видання в галузі заповідної справи початку ХХ століття (1914—1932 рр.) // Регіональні аспекти флористичних і фауністичних досліджень: матеріали Другої міжнародної науково-практичної конференції (24-25 квітня 2015 р., смт Путила) / відп. ред. І. В. Скільський ; М-во екології та природн. ресурсів України, Нац. природн. парк «Черемоський» та ін. — Чернівці: Друк Арт, 2015. — С.368-375
- Василюк О. Микола Шарлемань: сторінки біографії видатного природоохоронця // «Біологія і хімія в рідній школі». — 2016. — № 1.с.36-43
- Шарлемань М. Охорона природи. Київ, 1921. — 48 с.
- Яната О.Рецензія. Шарлемань М. Охорона природи / О.Яната // Український ботанічний журнал. — 1921. — № 1-2. — С. 55