Будинок на вулиці Дорошенка, 23 (Львів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дорошенка 23
м. Львів, Вулиця Дорошенка, 23
Фасад будинку

Збудовано 1846
Реконструйовано 1889

Тип споруди житловий
Архітектурні стилі класицизм

Будинок за адресою вулиця Дорошенка, 23 у Львові — багатоквартирний житловий триповерховий будинок з магазинними приміщеннями на першому поверсі. Пам'ятка архітектури місцевого значення № 96.[1]

Історія

Плитка фірми «Брати Мунд»

Зведено будинок 1846 року, у 1889 році перебудовано, а вже через 5 років, у 1894 році архітектор Альфред Каменобродський розробив проект перебудови магазинних порталів. У 1850-60-х роках в приміщеннях будинку містилася Головна пошта, яка існувала тут до побудови нової, на вулиці Словацького, 1. Потім у приміщеннях першого поверху була офіс та крамниця фабрики кахлів «Брати Мунд», яка проіснувала тут до приходу радянської влади у Львів. У 1936 році відбулася нова реконструкція магазинних порталів за проектом архітектора Антонiя Ґрафа. Після війни тут було Прикарпатсько-закарпатське відділення науково-дослідного інституту рибного господарства. На початку 1950-их на першому поверсі будинку було відкрито обласний архів та бюро записів актів цивільного стану Ленінського району міста. Також на початку 1960-их до 1975 року тут було ательє мод 1-го розряду. Зараз у будинку магазин «Володар часу» та обласний відділ реєстрації актів цивільного стану.

Архітектура

Вхідна брама

Триповерховий цегляний будинок, з внутрішнім подвір'ям, зведений у стилі класицизму. Внутрішнє планування будинку секційне, за початковим планом, було анфіладне. Фасад будинку симетричний, з в'їзним порталом по центральній осі, будинок має два внутрішніх подвір'я, бокові частини будинку розкреповані. В'їзна брама з лінійним обрамуванням, у горі сандрик на кронштейнах з волютами. Перший поверх рустований, відділений від другого профільованим карнизом. На другому поверсі, на бічних розкрепованих частинах виступають балкони, на ліпних кронштейнах, з литою металевою огорожею. Вікна з лінійним обрамуванням, з сандриком у горі. Другий та третій поверх покриті незначним рустом. Вікна третього поверху обрамлені профільною тягою з лінійним сандриком у горі. Завершується будинок карнизом з великим виступом на ліпних кронштейнах.

Примітки

  1. Перелік пам'яток архітектури та містобудування м. Львова (станом на 14.03.2011 р.). Архів оригіналу за 05.03.2016. Процитовано 04.04.2015.

Посилання

Джерела

  • Львів. Туристичний путівник. — Львів: Центр Європи, 1999. — С. 181.
  • Lwów. Ilustrowany przewodnik. — Lwów: Centrum Europy. — Wrocław: Via Nova, 2001. — S. 38.
  • Przemysław Włodek, Adam Kulewski: Lwów. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza «Rewasz», 2006. s. — 165. — ISBN 83-89188-53-8