Кухарчук Юрій Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кухарчук Юрій Васильович
Народився21 грудня 1951(1951-12-21) (72 роки)
Устя, Корецький район, Ровенська область, Українська РСР, СРСР
Місце проживанняКиїв
Діяльністьархеолог, викладач
Alma materІсторичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка (1977)
ЗакладІнститут археології НАН України
Археологічний музей НАНУ
Національний університет «Києво-Могилянська академія»

Юрій Васильович Кухарчук (21 грудня 1951, Устя, Рівненська область — археолог, кандидат історичних наук

Біографія

Юрій Кухарчук народився 21 грудня 1951 року в селі Устя на Рівненщині. В 1954 році його батьки переїхали в м.Ромни Сумської області. В Ромнах він закінчив середню школу № 1. В 1972 році поступив на історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка.Спеціалізувався по кафедрі археології та музеєзнавства, де був учнем визначних українських археологів — І. Г. Шовкопляса, Д. Я. Телегіна, М. М. Бондаря, Г. Г. Мезенцевої, М. І. Гладких. Студентом брав участь у роботі Кримської палеолітичної експедиції, якою керував відомий дослідник палеоліту Криму Ю. Г. Колосов. На розкопках мустьєрських стоянок у районі Білогорська Юрій Кухарчук набув перших навичок археолога та визначився з археологічною проблематикою.

Після закінчення навчання в 1977 році розпочав наукову діяльність в Археологічному музеї Академії Наук України. У 1993 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Ранній палеоліт Українського Полісся». Працював у Інституті археології Національної академії наук України. Керівник археологічної практики студентів-бакалаврів щороку брав участь у роботі Археологічної експедиції НаУКМА, яка досліджувала пам'ятки кам'яної доби на Черкащині та [Кіровоградщина[|Кіровоградщині]].Юрій Кухарчук — автор понад 110 наукових статей і публікацій з питань давньокам'яної доби (палеоліту), опублікованих в українських та зарубіжних наукових виданнях. Досліджує питання шляхів розвитку технологій первісного виробництва. Виступає з доповідями на вітчизняних та міжнародних археологічних конференціях, є відповідальним секретарем щорічника «Кам'яна доба України». Був літературним редактором та коректором наукових і науково-популярних книжок з археологічної тематики, упорядником видання спадщини видатного українського археолога М. Ю. Брайчевського. Більше 20 років брав участь у керівному складі археологічних експедицій, що досліджували найдавнішу в Східній Європі палеолітичну стоянку Королеве у Виноградівському районі на Закарпатті (віком до І млн. років тому). Кухарчук Ю. В. проводив розкопки ряду визначних палеолітичних стоянок в Криму. Він досліджував опорні палеолітичні пам'ятки Українського Полісся. Особисто відкрив близько 30 нових пам'яток кам'яної доби на Житомирщині та в Закарпатті. Учений розробив власну методику проходження гігантських шурфів завглибшки понад 10 м, це дало можливість досліджувати потужні нашарування Королевого та скласти стратиграфічну колонку, яка й нині є однією з опорних для нижнього та середнього палеоліту Східної Європи. Експедиційну діяльність Ю. В. Кухарчук поєднував з музейною роботою: упорядковував фондові колекції, брав активну участь в організації виставок, створив фотолабораторію.

В 1995 році Юрій Кухарчук, як досвідчений фахівець з раннього палеоліту, брав участь у міжнародній археологічній експедиції, що досліджувала багатошарову пам'ятку давньої кам'яної доби Комб-Соньєр на півдні Франції. З 1995 року наукові інтереси Ю.Кухарчука пов'язані з Північним Лівобережжям України, де він відкрив більше десятка місцезнаходжень кам'яної доби, в тому числі, найдавнішу на Сумщині палеолітичну пам'ятку Муховець-І в Ромнах. У 1999 р. Ю.Кухарчук був заступником начальника Північно-Лівобережної експедиції ІА НАН України, яка встановила історичну дату виникнення міста Ромни (рубіж IX—X ст.).

Трудова діяльність

З 1977 по 1994 р. р.- працював в Археологічному музеї Академії Наук України З 1995 р. по 2000 р — науковий, потім старший науковий співробітник і учений секретар відділу археології кам'яної доби в Інституті археології Національної академії наук України З 2000 р. — доцент магістеріуму в Києво-Могилянській Академії. Кухарчук Ю. В. викладає авторський курс «Технологія первісного виробництва».

Твори

  • Знахідки доби палеоліту на Роменщині//СС.-1997.-№ 1.-Bordeaux — 1995
  • Роменське рубило//Археологічний літопис Лівобережної України.-№ 1,2.-Полтава-2000.

Див. також

Джерела

Сумщина в іменах. Енциклопедичний довідник.-Суми.-2003.

http://romny-bibl.edukit.sumy.ua/Files/downloadcenter/Кухарчук%20Юрій%20Васильович.pdf

http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/70035/20-Kukharchuk.pdf?sequence=1