Семантика Кріпке

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:02, 29 червня 2021, створена Lxlalexlxl (обговорення | внесок) (Створено шляхом перекладу сторінки «Семантика Крипке»)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Семантика Кріпке є поширеною семантикою для некласичних логік, таких як інтуїціоністська логіка і модальна логіка. Її створив Саул Кріпке в кінці 1950-х — початку 1960-х років. Це було значним досягненням у розвитку теорії моделей для некласичних логік.

Семантика для модальної логіки[ред. | ред. код]

Розглянемо одномодальні пропозиціональні логіки.

Шкалою (структурою) Кріпке з одним відношенням називається пара , де — це довільна множина (часто кажуть, множина можливих світів), а — відношення на (множина стрілок або впорядкованих пар), що визначає досяжність одного світу з іншого.

Моделлю Кріпке називається пара , де — це оцінка на шкалі, яка кожній змінній ставить у відповідність множину світів, у яких ця змінна вважається істинною. Формально оцінку подають, як функцію з множини змінних у множину всіх підмножин . Істинність у точці в моделі Кріпке позначається знаком і визначається індукцією за довжиною формули:

, якщо 

, якщо  або 
, якщо 

Інші логічні зв'язки, такі як , і можна виразити через і . Дуальний модальний оператор виражається так: .

Аналогічно можна визначити семантику для багатомодальних логік, для цього в шкалі Кріпке має бути стільки відношень, скільки є модальностей у логіці.