Затакт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 21:28, 16 серпня 2021, створена Вікторія Бондар (обговорення | внесок) (уточнення термінології, додання двох посилань на авторитетні джерела)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Затакт (у музиці) (або ауфтакт)— неповна частка такту, що передує першій частці подальшого такту. Таким чином, затакт в музиці є структурою її метричної організації, яка визначає розташування сильних та складних долей (часток). [1][2]«Затактом» («затактовою фігурою» або «анакрузою») також називають один або кілька звуків на початку п'єси, які записуються перед першою тактовою рисою.

Затакт використовується:

  • Для зміни розташування сильних і слабких часток в такті зсувом ритмічного малюнка, наприклад, якщо в кожному такті за сильною часткою йдуть дві слабкі (сильна-слабка-слабка), то при затакті в одну частку в кожному такті сильна частка йде після двох слабких (слабка-слабка-сильна), а при затакті в дві частки сильна частка розташовується між слабкими (слабка-сильна-слабка).
  • Для дроблення часток у такті.

Див. також


  1. Ауфтакт - это... Что такое Ауфтакт?. Словари и энциклопедии на Академике (рос.). Процитовано 16 серпня 2021.
  2. Способін, Ігор (1963). Елементарна теорія музики (PDF). https://vesna.music.mos.ru/about/library/Sposobin_I_V_-_Elementarnaya_teoria_muzyki.pdf (російська) . Музика. Процитовано 10.08.20.